Հնդկաստանի կառավարությունը դեմ է միասեռ ամուսնությունների օրինականացմանը, ասվում է կիրակի օրվա Գերագույն դատարանի բողոքում, որը դատարանին կոչ է անում չեղարկել գործող իրավական դաշտի դեմ ԼԳԲՏ զույգերի բողոքները, հաղորդում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Երկրի իրավունքի նախարարությունը կարծում է, որ չնայած հասարակության մեջ կարող են լինել հարաբերությունների տարբեր ձեւեր, ամուսնության օրինական ճանաչումը վերաբերում է հետերոսեքսուալ հարաբերություններին, եւ պետությունը շահագրգռված է պահպանել այդ դրույթը, ասվում է փաստաթղթում։
Վերջին ամիսներին առնվազն չորս միասեռ զույգեր դիմել են դատարան՝ ճանաչելու միասեռ ամուսնությունները՝ հիմք ստեղծելով վարչապետ Նարենդրա Մոդիի կառավարության հետ իրավական դիմակայության համար:

Правительство Индии выступает против признания однополых браков, заявило оно в воскресенье в своем обращении в Верховный суд, призывая суд отклонить протесты ЛГБТ-пар против действующей правовой базы, сообщает Reuters.
Министерство права страны считает, что, хотя в обществе могут существовать различные формы отношений, юридическое признание брака относится к гетеросексуальным отношениям, и государство имеет законный интерес в сохранении этого положения, говорится в документе, который попал в распоряжение информационного агентства Reuters.
Цель существующего законодательства ограничивалась «признанием правовых отношений брака между мужчиной и женщиной, представленных как муж и жена», отмечается в заявлении Министерства.
В последние месяцы по меньшей мере четыре гей-пары обратились в суд с просьбой признать однополые браки, что создало почву для юридического противостояния с правительством премьер-министра Нарендры Моди.