Audi-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Ռուպերտ Շտադլերն, ամենայն հավանականությամբ, կլինի բարձրագույն օղակի առաջին ղեկավարը, ով կդատապարտվի դիզելային վառելիքի արտանետումների հետ կապված սկանդալի համար, քանի որ երեքշաբթի Մյունխենի դատարանը նախնական գնահատական է տվել խարդախության մեղադրանքի հիմնավորվածությանը, հաղորդում է Reuters-ը:
Շտադլերին եւ երեք այլ մեղադրյալների, որոնք ինժեներներ են եղել, 2020 թվականին մեղադրանք է առաջադրվել սկանդալում նրանց դերի համար այն բանից հետո, երբ 2015 թվականին Volkswagen մայր-ընկերությունը եւ Audi-ն խոստովանել են, որ անօրինական ծրագրակազմ են օգտագործել՝ արտանետումների ստուգման ժամանակ խաբելու համար:
Նախագահող դատավոր Շտեֆան Վայկերտն ասել է, որ Շտադլերին, Audi-ի նախկին ղեկավար Վոլֆգանգ Հաթսին եւ Ջովանի Պամիո անունով ինժեներին սպառնում է ազատազրկում, որը կկասեցվի միայն «եթե նրանք լիովին խոստովանեն»։ Չորրորդ ամբաստանյալի գործով դատարանը քրեական հանցագործության էական ապացույցներ չի գտել։
Գերմանական օրենսդրության համաձայն՝ խարդախությունը պատժվում է մինչեւ 10 տարվա ազատազրկմամբ։ Սպասվում է, որ դատավճիռը կկայացվի առաջիկա ամիսներին։
Դատավարությունն ամենաաղմկահարույցներից մեկն է Volkswagen-ի դիզելային շարժիչների եւ նրա Audi դուստր-ձեռնարկության սկանդալից հետո: Բացահայտումներն այն մասին, որ արտանետումների միլիոնավոր փորձարկումները կեղծվել են, ի հայտ են եկել 2015 թվականի սեպտեմբերին:
Դատախազությունը հայտնել է, որ երեք ինժեներներն այնպես են շահարկել շարժիչները, որ նրանք համապատասխանել են արտանետումների սահմանված ստանդարտներին փորձարկման ժամանակ, բայց ոչ ճանապարհին: Շտադլերին մեղադրում են սկանդալի հայտնի դառնալուց հետո մանիպուլյացիայի ենթարկված մեքենաների վաճառքը չդադարեցնելու մեջ։
Դատարանը հայտարարել է, որ ամբաստանյալների դեմ ուղղված այլ մեղադրանքները՝ մեքենաների աղտոտվածության անօրինական մակարդակի հետ կապված փաստաթղթերի կեղծմանը անուղղակի մասնակցությունը եւ կեղծ գովազդը հաստատող ապացույցներ չի տեսնում:

Бывший генеральный директор  Audi Руперт Штадлер, скорее всего, станет первым руководителем высшего звена, осужденным за скандал с дизельными выбросами, поскольку во вторник суд Мюнхена дал предварительную оценку обоснованности обвинения в мошенничестве, сообщает Reuters.
Штадлеру и трем другим обвиняемым, которые были инженерами, были предъявлены обвинения в 2020 году в связи с их ролью в скандале после того, как материнская компания Volkswagen и Audi признали в 2015 году, что использовали незаконное программное обеспечение для обмана при проверке выбросов.
Председательствующий судья Штефан Вайкерт заявил, что Штадлеру, бывшему руководителю Audi Вольфгангу Хатцу и инженеру по имени Джованни Памио грозит тюремное заключение, которое будет приостановлено только «в случае полного признания». В деле четвертого обвиняемого, также инженера, суд не усмотрел существенных доказательств совершения уголовного преступления.
По немецкому законодательству мошенничество карается лишением свободы на срок до 10 лет. Ожидается, что приговор будет вынесен в ближайшие месяцы.
Этот процесс является одним из самых громких судебных разбирательств после скандала с дизельными двигателями Volkswagen и его дочерней компании Audi. Откровения о том, что миллионы тестов на выбросы были подделаны, появились в сентябре 2015 года.
В прокуратуре заявили, что трое инженеров манипулировали двигателями таким образом, что они соответствовали установленным нормам выбросов выхлопных газов на испытательном стенде, но не на дороге. Штадлера обвиняют в том, что он не остановил продажу автомобилей с манипуляциями после того, как стало известно о скандале.
Суд заявил, что не видит доказательств, подтверждающих другие обвинения против подсудимых - косвенное участие в фальсификации документов и ложной рекламе, связанной с незаконным уровнем загрязнения в автомобилях.