Եհովայի վկա, ՀՀ քաղաքացի Վահան Բայաթյանի բողոքը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է: 1983թ. ծնված Վ. Բայաթյանը զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար 2002թ. նոյեմբերի 28-ին դատարանի վճռով դատապարտվել է ազատազրկման 1 տարի 6 ամիս ժամկետով, իսկ 2002թ. դեկտեմբերի 24-ին քրեական և զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը եւ նրան դատապարտել ազատազրկման արդեն 2 տարի 6 ամիս ժամկետով: 2003թ. հուլիսի 22-ին Բայաթյանը կրելով իր պատժից 10 ամիս և 17 օր` պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել եւ 2003թ. հուլիսի 22-ին Հայաստանի դեմ գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (այսուհետ` Դատարան): Նա իր գանգատում նշում է, որ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու մեջ իրեն մեղադրելը Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի խախտում է:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն իր վճռում նշել է, որ խնդրո առարկա ժամանակահատվածում Հայաստանում պարտադիր զինվորական ծառայությունից գիտակցաբար հրաժարվելու իրավունքը ճանաչված չէր: Մյուս կողմից` Հայաստանը արտաքին աշխարհի առջև պարտավորություն էր ստանձնել ճանաչել այդ իրավունքը և, միաժամանակ, ներում շնորհել պարտադիր զինվորական ծառայությունից գիտակցաբար խուսափած անձանց` փոխարենը նրանց թույլ տալով, այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո անցնել այլընտրանքային ծառայության:
Դատարանը կասկածի տակ չի առել, որ Բայաթյանը հրաժարվել է պարտադիր զինվորական ծառայությունից՝ կրոնական համոզմունքներից ելնելով, սակայն գտել է, որ իշխանությունները, նրան դատապարտելով, չեն խախտել Կոնվենցիայով իրենց կողմից ստանձնած պարտավորությունները, քանի որ այլընտարնքային ծառայության մասին օրենքի գործնական կիրառումը սույն գանգատի շրջանակներից դուրս է գտնվում:

Жалоба гражданина РА Ваана Баятяна, являющегося свидетелем Иеговы, была отклонена Европейским судом по правам человека. Родившийся в 1983-м году, Ваан Баятян, за уклонение от службы в армии, 28-го ноября 2002-го года приговором суда был осужден на год и шесть месяцев лишения свободы. 24-го декабря 2002-го года апелляционный суд по уголовным и военным делам отменил приговор суда первой инстанции, осудив Ваана Баятяна на два года и шесть месяцев лишения свободы.
22 июля 2004-го года Баятян, отсидев 10 месяцев и 17 дней, был условно-досрочно освобожден и 22 июля 2003-го года обратился с жалобой на Армению в Европейский суд по правам человека. В своей жалобе Баятян отмечает, что его обвинение в уклонении от обязательной воинской службы является нарушением 9-ой статьи конвенции.
Европейский суд по правам человека в своем решении отмечает, что в указанный период в Армении не было признано право сознательного уклонения от несения военной службы. С другой же стороны, Армения взяла перед внешним миром обязательство признать это право и одновременно помиловать лиц, сознательно избегающих несения военной службы, взамен позволив им, с введением в действие закона об альтернативной службе, перейти на альтернативную службу.
Суд не взял под сомнение уклонение Баятяна от военной службы из религиозных побуждений, однако нашел, что власти, осудив его, не нарушили своих обязательств, взятых по конвенции, так как практическое применение закона об альтернативной службе находится вне рамок данной жалобы.