Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր է առավելագույն ջանքեր գործադրել Եվրասիական միության նախագիծը կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Այդ նպատակը կլինի Պուտինի առաջիկա վեց տարվա գործունեության առաջնահերթությունը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Նրա խոսքով, Եվրասիական միության համար առավել նախընտրելի նպատակային մոդել է Եվրամիությունը: Մոսկվան մտադիր է նաեւ ստեղծել Միության միասնական արժույթ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Պուտինը հրապարակել է «Նոր ինտեգրացիոն նախագիծ Եվրասիայի համար. ապագա, որը ծնվում է այսօր» հոդվածը: Պուտինն առաջարկում է ԱՊՀ երկրների հետ համագործակցության նոր ճարտարապետություն:
Ռուսաստանի վարչապետը հոդվածում հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանն առաջին փուլն արդեն անցել են: 2012թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում նաեւ Միացյալ տնտեսական տարածքի պայմանագիրը: Պուտինը նշել է, որ ՄՏՏ-ն առայժմ երեք պետությունների համար է, սակայն նախագիծը պատմական է նաեւ մյուս հետխորհրդային երկրների համար: Արդյունքում` բոլոր քաղաքացիները պետք է առանց սահմանափակումների կարողանան ընտրել ապրելու, կրթություն ստանալու եւ աշխատելու իրենց նախընտրած վայրը:
Մաքսային միությունն ու ՄՏՏ-ն դնում են Եվրասիական տնտեսական միության հիմքը: Միաժամանակ, կընթանա դրանց մասնակիցների ընդլայնում` Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի հաշվին: Պուտինը չի ցանկանում սահմանափակվել այդ երկրներով:
Ռուսաստանի վարչապետը նաեւ շեշտել է, որ խոսքը ԽՍՀՄ-ի վերաստեղծման մասին չէ: Նաեւ պետք չէ հակադրել Եվրասիական միությունն ու ԱՊՀ-ն: Յուրաքանչյուրն ունի իր տեղն ու դերը: Եվրասիական միությունը բաց նախագիծ է: Յուրաքանչյուր երկիր կարող է միանալ դրան: Իսկ այն երկրները, որոնք նախընտրում են եվրոպական ինտեգրացիան եւս կարող են չհակադրվել Եվրասիական միությանը, քանի որ այն լինելու է ազատության, ժողովրդավարության եւ շուկայական օրենքների հիման վրա միավորված մեծ Եվրոպայի մի մասը:

Премьер-министр России Владимир Путин намерен прилагать максимум усилий для реализации проекта Евразийского союза. Это станет одним из приоритетов его работы в ближайшие шесть лет. Об этом сообщил пресс-секретарь премьер-министра России Дмитрий Песков. По словам Пескова, наиболее близкая Евразийскому союзу целевая модель - это Европейский союз. Москва в этой связи хотела также создать единую валюту для Союза.
Напомним, накануне Путин опубликовал статью «Новый интеграционный проект для Евразии - будущее, которое рождается сегодня», который предлагает новую архитектуру сотрудничества со странами СНГ.
В статье премьер-министр РФ напомнил, что первый этап Россия, Белоруссия и Казахстан уже прошли. А с 1 января 2012 года стартует и Единое экономическое пространство. И хотя пока это касается только трех стран, проект является исторической вехой не только для них, но и «для всех государств на постсоветском пространстве».
Чтобы в итоге граждане могли «без всяких ограничений выбирать, где жить, получать образование, трудиться».
Строительство Таможенного союза и ЕЭП закладывает основу для формирования Евразийского экономического союза. Одновременно, будет идти и постепенное расширение круга участников Таможенного союза и ЕЭП за счет полноценного подключения к работе Киргизии и Таджикистана. Но «мы не останавливаемся на этом, - говорит Путин, - и ставим перед собой амбициозную задачу: выйти на следующий, более высокий уровень интеграции - к Евразийскому союзу».
Но в данном случае «речь не идет о том, чтобы в том или ином виде воссоздать СССР». При этом, говорится в статье, было бы ошибкой противопоставлять Евразийский союз и СНГ. У каждого есть свое место и своя роль.
В то же время Евразийский союз - открытый проект. И любая страна может к нему присоединиться. Однако не секрет, что некоторые наши соседи объясняют нежелание участвовать в интеграционных проектах тем, что это противоречит их европейскому выбору. «Считаю, что это ложная развилка. Мы не собираемся ни от кого отгораживаться и кому-либо противостоять. Евразийский союз будет строиться на универсальных интеграционных принципах как неотъемлемая часть большой Европы, объединенной едиными ценностями свободы, демократии и рыночных законов».
Вхождение в Евразийский союз, помимо прямых экономических выгод, отмечает Путин, позволит его участникам «быстрее и на более сильных позициях интегрироваться в Европу».