NEWS.am-ը ներկայացնում է  ֆրանսիական  «Le Figaro» պարբերականում հրապարակված Շառլ Ժեգյուի  հոդվածը.
«Երեւանում Հայոց ցեղասպանության թեման դեռեւս առաջին պլանում է: Նիկոլա Սարկոզին փորձեց դեղին գիծը (Թուրքիան) մտնելու նուրբ արվեստը` չհատելով այն: Առայժմ հայտնի չէ` հասավ արդյոք դրան:
Ուրբաթ Հայաստանի իր գործընկեր Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում Սարկոզին շեշտեց Թուրքիայում Հայոց  ցեղասպանությունը չճանաչելու պարագայում Ֆրանսիայում սպասվող հետեւանքների մասին: Նա իրեն պարտավորված զգաց ավելի առաջ անցնել, քան իր նախորդը` Ժակ Շիրակը, ով Երեւանում թուրքերին կոչ արեց  ճանաչել ցեղասպանությունը: Սարկոզին նաեւ պետք է պատասխաներ  ընդդիմադիր սոցիալիստներն, ովքեր Օլանդի միջոցով հանդես են գալիս Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման օգտին: Վերջապես, նա պետք է իրականցներ այդ օրինագիծն ընդունելու վերաբերյալ իր նախընտրական խոստումը:
«Խաղաղության ժեստ»
Սարկոզին պետք է դա աներ`  միաժամանակ խուսափելով «մեծ թուրքական ազգի» թակարդն ընկնելուց:  «Չի կարող կայուն խաղաղություն լինել` տառապանքի ժխտման հիմնա վրա»,–ասաց նա` Թուրքիային կոչ անելով «հսկա քայլ անել դեպի առաջ»:  «Ֆրանսիայում ընդունված չէ վերջնագիր ներկայացնել ինչ-որ մեկին, դա միջոց չէ ...սակայն ժամանակն ի վերջո անսահմանափակ չէ` 1915–2011. կարծում եմ`  դա բավարար ժամանակ է խորհելու համար»,-նախազգուշացրեց Սարկոզին` առաջին անգամ բացեիբաց ասելով, որ եթե Թուրքիան «խաղաղության ժեստ» չանի,  ապա կառաջարկի ընդունել  ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Թեեւ ձեւը բավականին հարգալից է,  բայց, ըստ էության, դա հրաման է: Զարմանալի չէ, որ  Անկարան կտրուկ արձագանքեց:  Ակնհայտ է, որ  այս հաշվարկված սադրանքը թույլ է տալիս նախագահական ընտրություններից վեց ամիս առաջ  մեծ օգուտ քաղել:
Առաջինը` նա նորից կնվաճի Ֆրանսիայի հայերի համակրանքը, ովքեր 2007 թ-ին քվեարակել էին նրա օգտին:  Սակայն դա նաեւ ենթադրում է պայքար` խոլերիկ Էրդողանի հետ, որի հետ հարաբերությունները վատթարացել էին, քանի որ երկու տղամարդիկ ցանկանում էին իրենց մասն ունենալ արաբական գարնան լիդերության հարցում: Ֆրանսիայի առաջնորդը սակայն հրաշալի գիտի, որ Սոցիալիստական կուսկացությունը չի համարձակվի բացեիբաց հանդես գալ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության դեմ:
Այդ ժեստով նա նորից  լեգիտիմություն է ձեռք բերում աջ եւ կենտրոնամետ թեւի ընտրողների շրջանում, որոնք մշտապես դեմ են եղել մի երկրի անդամակցությանը, որտեղ 80 մլն մահմեդական է բնակվում»:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью Шарля Жегю, опубликованную во французской «Le Figaro»:
В Ереване страстная тема Геноцида армян все еще выступает на первый план. Николя Саркози испробовал тонкое искусство заходить за желтую линию (Турции), не пересекая ее. Пока не ясно, достиг ли он этого.
В пятницу в ходе совместной пресс-конференции со своим коллегой Сержем Саргсяном лидер французского государства сделал акцент буквально на последствиях во Франции непризнания Турцией Геноцида армян. Он почувствовал себя обязанным пойти дальше, чем его предшественник Жак Ширак, который уже в 2006 г. призвал турок «признать» геноцид. Он также должен был ответить оппозиции, которая через голос Франсуа Олланда выступает за то, чтобы новый Сенат, теперь уже социалистический, представил сенаторам проект закона о криминализации отрицания, который был отклонен в начале года Союзом за народное движение. Наконец, он должен был выполнить свое предвыборное обещание принять этот закон, который с 2006 г. в подвешенном состоянии в Сенате.
«Жест мира»
Николя Саркози должен был сделать это, не попадая при этом в ловушку ссоры с «великой турецкой нацией». «Не может быть прочного примирения на основе отрицания страданий»,– сказал он, призвав Турцию сделать «гигантский шаг вперед». «Франции неприятно ставить ультиматум перед кем-либо, это не способ... но в конце концов вы через границу можете понять, что время не бесконечно, 1915–2011, я думаю, что для размышлений этого достаточно»,– предупредил Николя Саркози, впервые явно сказав, что, если Турция не сделает этот «жест мира», он подумает о том, чтобы предложить принятие законопроекта, карающего, в частности, отрицание Геноцида армян. Эта «реакция Франции проявиться в течение довольно короткого срока, который в любом случае включает срок моего пребывания на посту». «Если я не уточняю его, это значит, что я все еще надеюсь на реакцию» турок, сказал Саркози. За день до этого он планировал установить в качестве крайнего срока для Турции время «до конца года», прежде чем принять закон.
Хотя форма более уважительная, это, по сути, приказ. Неудивительно, что Анкара резко отреагировала в пятницу. Само собой разумеется, что эта рассчитанная провокация позволяет – в уме президента – за шесть месяцев до президентских выборов пожать большие прибыли.
Во-первых, он вновь завоевывает сердце армян Франции, которые в 2007 г. голосовали за него, в то время, когда Олланд вот-вот опередил бы его. Но это также предполагает борьбу за власть с холериком Реджепом Тайипом Эрдоганом, с которым отношения ухудшились с тех пор, как два мужчины хотят получить свою долю лидерства в арабской весне. Однако французский президент прекрасно знает, что Социалистическая партия не посмеет явно выступить против вступления Турции в Европу. Этим жестом он вновь придает себе легитимности перед избирателями правого крыла и центра, которые всегда были против вступления сильной страны, где 80 млн. мусульман.