Հեռավար աշխատանքը Հայաստանում պետք է կարգավորել օրենսդրական մակարդակով։ Այս մասին Ազգային ժողովում, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ մտցնելու օրինագծի քննարկման ժամանակ, սեպտեմբերի 5-ին հայտարարել է հանրապետության աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այսուհետ հեռավար կարելի կլինի աշխատել ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում։ «Ներկա պահին օրենքում կա նորմ, որը կարգավորում է հեռավար աշխատանքը, բայց այն վերաբերում է միայն ճգնաժամային իրավիճակների շրջանին»,- նշել է Սարգսյանը։
Նա ներկայացրել է նաեւ միջազգային վիճակագրությունը։ Օրինակ, ԱՄՆ աշխատանքի շուկայում իրականացված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ 2023թ. փետրվարին օֆիսներից աշխատել է աշխատակիցների մոտ 20 տոկոսը։ Մյուսները՝ մոտ 80 տոկոսը, աշխատում են կամ լրիվ հեռավար, կամ հիբրիդ ձեւով։ Նույն միտումը նկատվում է նաեւ Եվրոպայում։
«Նախագծով նախատեսվում է, որ հեռավար աշխատանքը կիրականացվի աշխատակցի եւ գործատուի երկուստեք համաձայնությամբ։ Իհարկե՝ պայմանով, որ կոնկրետ աշխատանքի բնույթը թույլ տա կատարել այն այդ ձեւաչափով»,- ասել է փոխնախարարը։
Իրենց աշխատանքային պարտավորությունները կատարելու ընթացքում աշխատակիցը պարտավոր է ապահովել դրանց պատշաճ կատարումը, ինչպես նաեւ իր հասանելիությունը գործատուի համար փոխհամաձայնեցված կարգով։
Վերոնշյալ պահանջներն աշխատակցի կողմից չկատարելը կհամարվի աշխատանքային կարգապահության խախտում։
Որոշ քննարկումներից հետո այս օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացավ մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։

Дистанционную работу в Армении необходимо урегулировать на законодательном уровне. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по труду и социальным вопросам во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в Трудовой кодекс заявил 5 сентября заместитель министра труда и социальных вопросов республики Рубен Саркисян.
По словам замминистра, работать удаленно впредь можно будет как в государственном, так и в частном секторе. «На данный момент в законе есть норма, регулирующая работу на удаленке, однако она касается только периода кризисных ситуаций», - пояснил Саркисян.
Он представил и международную статистику. Например, исследования, проведенные на рынке труда США, показали, что в феврале 2023 года из офисов работало уже около 20% сотрудников. При этом остальные – около 80%, работают либо полностью удаленно, либо гибридно. Та же тенденция наблюдается и в Европе.
«Проект предусматривает, что дистанционная работа будет осуществляться по обоюдному согласию работника и работодателя. Правда при условии, если характер данной конкретной работы позволяет выполнять ее в подобном формате», - пояснил замминистра.
В период выполнения своих трудовых обязательств сотрудник обязуется обеспечить их надлежащее исполнение, а также свою доступность для работодателя во взаимосогласованном порядке.
Неисполнение вышеупомянутых требований со стороны сотрудника будет считаться нарушением трудовой дисциплины.
После некоторых обсуждений данная законодательная инициатива получила положительное заключение постоянной парламентской комиссии.