Առաջին 7 ամիսների տնտեսական աճի արդյունքներն անհամեմատ ավելի բարձր են, քան կառավարության՝ 2023-ի բյուջեով դրված թիրախները: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Մեր կանխատեսումներն այս տարվա համար մեզ վստահություն են տալիս, որ մենք, այնուամենայնիվ, կգերակատարենք կառավարության բյուջեով հաստատած թիրախները: Կառավարությունն իր ծրագրի իրականացման ընթացքում նաև կապահովի հաջորդ տարիների նախանշած տնտեսական աճի ցուցանիշները, խոսքը 7 տոկոս տնտեսական աճի մասին է»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով արտահանմանը՝ նախարարն ասել է, որ տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով ծառայությունների և ապրանքների արտահանումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է մոտ 57 տոկոս, ինչը ռեկորդային է։

Результаты экономического роста за первые 7 месяцев 2023 года оказались значительно выше тех, что ранее были установлены Правительством Армении. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам заявил 5 сентября министр экономики республики Ваан Керобян.
Прогнозы на этот год, по словам министра, вселяют в них некоторую уверенность.
«Возможно нам удастся перевыполнить утвержденные Правительством бюджетные показатели», - сказал Керобян.
Глава Минэкономики убежден: Правительство, в ходе реализации своего плана, однозначно сможет обеспечить заданные на ближайшие годы показатели экономического роста. Речь, в частности, идет о 7% экономическом росте.
Касаясь экспорта, министр отметил: по данным на первое полугодие, экспорт услуг и товаров составил около 57% ВВП.