Տեղեկացնում ենք, որ համաձայն ՀՀ ԱԳ նախարարի 2023թ. հուլիսի 27-ի 1943-Ն հրամանով հաստատված «Օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցչի՝ լրագրողի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրման կարգը սահմանելու մասին» դրույթների` Հայաստանի Հանրապետություն այցելող  օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրագրողի գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվում է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համապատասխան հավատարմագրման առկայության դեպքում: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Վերոնշյալի առնչությամբ հորդորում ենք օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցիչներին՝ լրագրողներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվական գործունեություն իրականացնելիս առաջնորդվել և խստիվ պահպանել բացառապես ՀՀ ԱԳ նախարարի 2023թ. հուլիսի 27-ի 1943-Ն հրամանով հաստատված ընթացակարգերը, այլապես վերջիններս կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության:

Сообщаем, что согласно положениям Закона «Об установлении порядка аккредитации в Республике Армения журналиста, представителя, осуществляющего журналистскую деятельность на основе законодательства иностранного государства», изданному по приказу министра иностранных дел Республики Армения 1943-Н от 27 июля 2023г., деятельность журналиста, действующего на основании законодательства иностранного государства, прибывающего в Республику Армения, осуществляется в Республике Армения исключительно при наличии соответствующей аккредитации Министерства иностранных дел Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В связи с вышеизложенным, призываем журналистов, представителей, осуществляющих журналистскую деятельность на основе законодательства иностранного государства, при осуществлении журналистской деятельности в Республике Армения, руководствоваться и строго соблюдать порядок, утвержденный приказом министра иностранных дел РА 1943-Н от 27 июля 2023г., в противном случае последние понесут ответственность, предусмотренную законом.