Ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները, որոնք եկամուտներ են ստանում Հայաստանում, 10 տոկոս շահութահարկ կվճարեն իրենց շահաբաժիններից։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում հայտնեց ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը։
Ըստ նրա՝ նշանակություն չունի, թե ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունը որ երկրում է գրանցված, կամ՝ նույնիսկ եթե գործում է օվշորային դաշտում։ «Եթե նրանք Հայաստանում եկամուտներ են ձեռք բերում, ապա կվճարեն 10 տոկոս շահութահարկ»,-նշեց Ա.Ալավերդյանը։ Նրա խոսքով՝ շահութահարկի նվազ վճարման համար ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների դեպքում հաշվի կառնվեն առկա համապատասխան միջպետական պայմանագրերը։ «Օրինակ՝ Ռուսաստանի հետ կնքված համապատասխան պայմանագիր կա, ըստ որի՝ նման դեպքերում նախատեսվում է 5 տոկոսի հարկում, հետևաբար ռուսական ընկերությունների դեպքում այս նորմը կկիրառվի»,-վստահեցրեց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալը։ Ըստ նրա՝ շահութահարկի մասին օրենքում նախատեսվող այս փոփոխության պատճառն այն է, որ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները եկամուտներ ստանալիս Հայաստանում ներդրումներ չեն կատարում, այլ պարզապես գումարներն արտահանում են երկրից։

Организации-нерезиденты, получающие доход в Армении, будут платить 10-процентный налог со своей прибыли. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель председателя Комитета по госдоходам при Правительстве РА Армен Алавердян.
Он не придал значения тому, в какой стране зарегистрирована организация-нерезидент, и даже тому, что таковая зарегистрирована в оффшорной зоне. «Если они получили доход в Армении, то пусть платят 10-процентный налог на прибыль», — заявил Алавердян, уведомив также собравшихся, что за отлынивание от уплаты налога на прибыль в случае с организациями-нерезидентами будут задействованы имеющиеся в наличии соответствующие межгосударственные договоры.
«Например, с Россией заключен соответствующий договор, предусматривающий в подобных случаях 5-процентное налогообложение, следовательно, в контексте российских компаний эта норма будет применена», — заверил Алавердян. По его словам, причина введения этой поправки в закон о налоге на прибыль в том, что, получая доход, организации-нерезиденты не вкладывают средства в экономику Армении, а попросту вывозят средства из страны.