Գազայում տեղի ունեցած ջարդը չի կարող արդարացում ունենալ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` ելույթ ունենալով Թուրքիայի երիտասարդական հիմնադրամի (TÜGVA) կազմակերպչական հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Anadolu-ն։
Նա կոչ է արել աշխարհի բոլոր երկրներին ջանքեր գործադրել խաղաղության հասնելու համար՝ քննադատելով ԱՄՆ դիրքորոշումն այս հարցում։ «Ի՞նչն ավելի հարմար կլինի այնպիսի երկրի համար, ինչպիսին Ամերիկան է: Նա ձգտում է խաղաղությո՞ւն հաստատել, թե՞ կրակի վրա բենզին է լցնում»,- հարցրել է Էրդողանը։
«Գազայում ջուր չկա, հաց չկա, ուտելիք չկա: Սա հակասում է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին: Որտե՞ղ է Արևմուտքը: Ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկել մինչ այժմ։ Ոչ մի»: Նշելով, որ ցանկացած պատերազմ պետք է վարվի պատերազմի որոշակի օրենքների համաձայն՝ նախագահ Էրդողանը Գազայի ռմբակոծումը համեմատել է կոտորածի հետ։
Նրա խոսքով՝ պետությունները պարտավոր են ենթարկվել օրենքներին և պատասխանատվություն կրել դրա համար։ «Ի տարբերություն խմբավորումների, պետությունները պարտավոր են հարգել պատերազմի օրենքները և մարդու իրավունքները։ Մենք տեսնում ենք, որ այս գիծն աստիճանաբար վերանում է»։
«Մենք չենք ցանկանում, որ հակամարտությունները տարածվեն մեր տարածաշրջանում: Տարածաշրջանում ձայն և ազդեցություն ունեցողներին կոչ ենք անում նվազեցնել լարվածությունը և կուրորեն չաջակցել որևէ մեկին»,- ընդգծել է Էրդողանը։

Бойне в Газе не может быть никакого оправдания. Об этом заявил президент Турции Реджеп Эрдоган, выступая на  организационном собрании Молодежного фонда Турции (TÜGVA), передает Анадолу.
Он призвал все страны мира приложить усилия для достижения мира, подвергнув критике позицию США в этом вопросе. «Что больше подойдет такой стране, как Америка? Она стремится к установлению мира или которая подливает бензин в огонь?», - задался вопросом Эрдоган.
«В Газе нет ни воды, ни хлеба, ни еды. Это противоречит всеобщей декларации прав человека. Где Запад? Какие меры они предприняли на данный момент? Никаких!» Отметив, что любые войны должны вестись по определенным законам войн, президент Эрдоган сравнил бомбардировки Газы бойней.
По его словам, государства обязаны соблюдать законы и несут за это ответственность. «В отличие от группировок, государства обязаны соблюдать законы войны и права человека. Мы видим, что эта грань постепенно исчезает».
«Мы не хотим, чтобы конфликты распространялись на наш регион. Мы призываем тех, кто имеет голос и влияние в регионе, снизить напряженность, а не слепо поддерживать кого-то», - подчеркнул Эрдоган.