Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոկը Գազայի հատվածում ժամանակավոր հումանիտար զինադադարի կոչ է արել։ Կարևոր է, որ մենք միասին հասկացնենք, որպեսզի Իսրայելը հասկացնի՝ պայքարն ահաբեկչական ՀԱՄԱՍ կազմակերպության դեմ է», այլ ոչ թե պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների դեմ, նոյեմբերի 7-ին Տոկիոյում G7-ի հանդիպումից առաջ ասել է Գերմանիայի արտգործնախարարը, հայտնում է DW-ն։
Ըստ Բերբոկի՝ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում նա՝  միջազգային գործընկերների հետ քննարկել է, թե ինչպես կարելի է նման մարդասիրական դադարներ իրականացնել «ժամանակային և աշխարհագրական առումով»: Միևնույն ժամանակ, G7 երկրներն աջակցում են Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքին, ընդգծել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը, և փորձագետները կարծում են, որ հումանիտար զինադադարի մասին G7-ի կոչը, ամենայն հավանականությամբ, հանդիպումից հետո կձևակերպվի միայն ընդհանուր ձևով և պարտավորեցնող բնույթ չի ունենա։
Իր հերթին Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քեթրին Կոլոննան ասել է, որ G7-ի գագաթնաժողովը կքննարկի «Գազայի հատվածում խաղաղ բնակչության կարիքներին արձագանքելու և միջազգային մարդասիրական իրավունքը հարգելու անհրաժեշտությունը»: Գազայի բնակիչներին մարդասիրական օգնության հնարավոր ընդլայնման մասին ավելի վաղ հայտարարել էր նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը։
Միաժամանակ, ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան դեռ բացառում են Գազայում կրակի ամբողջական դադարեցման հնարավորությունը։ Նրանց կարծիքով, դա թույլ կտա Գազայի հատվածում իշխող արմատական ​​իսլամիստական ​​ՀԱՄԱՍ կազմակերպությանը վերախմբավորվել։

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок призвала к временному гуманитарному прекращению огня в секторе Газа. Важно, «чтобы мы вместе ясно дали понять, чтобы Израиль дал понять: борьба ведется против террористической организации ХАМАС», а не против мирных палестинцев, заявила глава МИД ФРГ 7 ноября в преддверии встречи в формате G7 в Токио, передает DW.
По словам Бербок, в последние несколько дней она с международными партнерами обсуждала, как можно было бы реализовать такие гуманитарные паузы «с точки зрения времени и географии». При этом страны G7 поддерживают право Израиля на самооборону, подчеркнула глава внешнеполитического ведомства ФРГ, а эксперты считают, что призыв G7 к гуманитарному прекращению огня, скорее всего, будет сформулирован по итогам встречи лишь в общих чертах и не будет носить обязательного характера.
В свою очередь, министр иностранных дел Франции Катрин Колонна сообщила, что на саммите «семерки» будет обсуждаться необходимость «реагировать на потребности гражданского населения в секторе Газа и уважать международное гуманитарное право"» О возможном расширении гуманитарной помощи жителям Газы ранее заявлял и госсекретарь США Энтони Блинкен.
Вместе с тем США и Германия по-прежнему исключают возможность полного прекращения огня в Газе. По их мнению, это позволило бы перегруппироваться правящей в секторе Газа радикально-исламистской организации ХАМАС.