Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես Կիևին է հանձնել զեկույց՝ ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսելու հանձնարարականով։ Այս մասին Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
«Ուկրաինայում ԵՄ դեսպան Կատարինա Մատերնովայից պաշտոնապես ստացա ԵՄ ընդլայնման փաթեթի շրջանակում Ուկրաինայի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի զեկույցը։ Փաստաթուղթը խորհուրդ է տալիս սկսել բանակցություններ Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ»,- գրել է Շմիգալը։
Նախկինում Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ էր տվել Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցություններ սկսել, իսկ բանակցային շրջանակի ընդունումը պայմանավորել էր Կիևի և Քիշնևի մի քանի պայմանների կատարմամբ։ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել է, որ Եվրամիությանն Ուկրաինայի անդամակցության փաստացի ժամկետը կախված է բարեփոխումներից և «ըստ արժանիքների» անդամակցություն տալու սկզբունքից։

Еврокомиссия официально передала Киеву отчет с рекомендацией начать переговоры по вступлению Украины в Евросоюз. Об этом сообщил украинский премьер-министр Денис Шмыгаль в своем Telegram-канале.
«Официально получил от госпожи посла ЕС на Украине Катарины Матерновой отчет Еврокомиссии по Украине в рамках пакета расширения ЕС. Документ рекомендует начать переговоры по вступлению Украины в Евросоюз», - написал Шмыгаль.
Ранее Еврокомиссия рекомендовала начать переговоры о вступлении в ЕС с Украиной и Молдавией, обусловила принятие переговорных рамок выполнением Киевом и Кишиневом нескольких условий. Глава ЕК Урсула фон дер Ляйен заявила, что фактические сроки вступления Украины в Евросоюз зависят от реформ и принципа предоставления членства «по заслугам».