Reuters-ը և Associated Press-ը, ինչպես նաև CNN-ը և New York Times-ը հերքել են Իսրայելի կապի նախարար Շլոմո Քարհիի մեղադրանքները, որը հայտարարել էր, որ Գազայի արտահաստիքային լրագրողները, որոնք համագործակցում են արևմտյան լրատվամիջոցների հետ, կարող էին նախապես տեղյակ լինել  Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման մասին:
CNN-ին, Reuters-ին, NYT-ին և AP-ին ուղղված նամակում Քարհին պարզաբանումներ է պահանջել այն լուրերի վերաբերյալ, որ այդ պարբերականների  լրագրողները, իբր, եղել են ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հետ Իսրայել ներխուժման ժամանակ և ուղիղ եթերով հեռարձակել են տեղի ունեցողը, հաղորդում է BBC-ն:
Այս հաղորդագրությունները հայտնվել են HonestReporting նախագծի սոցիալական ցանցերում, որը, ինչպես ասվում է նկարագրության մեջ, զբաղվում  է «ԶԼՄ-ներում հակաիսրայելական կողմնակալության բացահայտմամբ»։
«Ես դիմում եմ ձեզ խորը մտահոգությամբ՝ կապված վերջերս Իսրայելի հարավում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններին ձեր աշխատակիցների ենթադրյալ մասնակցության մասին լուրերի հետ», - ասված է նամակում: «Մենք տեղեկացել ենք, որ ձեր կազմակերպության որոշ անդամներ, այդ թվում՝ լուսանկարիչներ, նախապես տեղյակ են եղել այս սարսափելի գործողությունների մասին և հնարավոր է, կապ են ունեցել հանցագործների հետ»:
Վերոհիշյալ լրատվական կազմակերպությունները հերքել են այդ մեղադրանքները և ասել, որ նախապես տեղյակ չեն եղել մոտալուտ հարձակման մասին: AP-ն և CNN-ը հայտնել են, որ իրենք խզել են կապերը անկախ լուսանկարիչ Հասան Էսլայայի հետ այն բանից հետո, երբ պարզվել է, որ հարձակման պահին նա եղել է ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հետ:
«Ասոշիեյթեդ պրեսը տեղյակ չէր հոկտեմբերի 7-ի հարձակումների մասին նախքան դրանք տեղի ունենալը, - ասվում է ԶԼՄ-ների հետ կապերի տնօրեն Լորեն Իսթոնի հայտարարության մեջ:- Առաջին լուսանկարները, որոնք ստացել է AP-ը արտահաստիքային աշխատակցից, ցույց են տալիս, որ դրանք արվել են հարձակումը սկսվելուց ավելի քան մեկ ժամ անց: Հարձակման պահին AP-ի ոչ մի աշխատակից չի եղել սահմանին, և AP-ի ոչ մի աշխատակից չի հատել սահմանը»:
CNN-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ հարձակման օրը Էսլայան չի աշխատել հեռուստաալիքի համար. «Այսօրվանից մենք խզել ենք նրա հետ բոլոր կապերը»։
Reuters-ը ևս  հերքել է այն պնդումները, թե ինքը որևէ տեղեկություն է ունեցել Իսրայելի վրա հարձակման մասին:  «Reuters-ի հրապարակած լուսանկարներն արվել են Իսրայելի հարավում ՀԱՄԱՍ-ի հրթիռակոծումից երկու ժամ անց և ավելի քան 45 րոպե անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելը հայտարարեց, որ զինյալները հատել են սահմանը»:
The New York Times-ը հայտարարություն է տարածել մեկ այլ անկախ լուսանկարիչ Յուսեֆ Մասուդի դեմ ներկայացված մեղադրանքների վերաբերյալ, ում հիշատակել է HonestReporting-ը։
«Չնայած հարձակման օրը Յուսեֆը չի աշխատել «Թայմս»-ի համար, սակայն նա կարևոր աշխատանք է կատարել մեզ համար այդ ժամանակվանից, - ասվում է NYT-ում:- HonestReporting-ի ենթադրությունների համար որևէ ապացույց չկա: Նրա աշխատանքի մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ նա արել է այն, ինչ միշտ անում են ֆոտոլրագրողները խոշոր լրատվական իրադարձությունների ժամանակ՝ փաստագրելով ողբերգությունը՝ դրա զարգացմանը զուգընթաց»։

Информационные агентства Reuters и Associated Press, а также телекомпания CNN и издание New York Times отвергли обвинения министра связи Израиля Шломо Кархи, который заявил, что внештатные журналисты из Газы, сотрудничавшие с западными СМИ, могли заранее знать о нападении ХАМАС на Израиль.
В письме к CNN, Reuters, NYT и AP Кархи потребовал разъяснений по поводу сообщений о том, что журналисты этих изданий якобы находились вместе с боевиками ХАМАС во время вторжения в Израиль и транслировали происходящее в прямом эфире, сообщает BBC.
Эти сообщения появились в соцсетях проекта HonestReporting, который, как указано в описании, занимается «разоблачением антиизраильской предвзятости в СМИ».
«Я обращаюсь к вам с глубокой озабоченностью в связи с недавними сообщениями о предполагаемом участии ваших сотрудников в трагических событиях на юге Израиля, — говорилось в письме. — Нам стало известно, что некоторые сотрудники вашей организации, включая фотографов, были заранее осведомлены об этих ужасных действиях и, возможно, поддерживали связь с преступниками».
Упомянутые новостные организации отвергли обвинения и заявили, что не знали заранее о готовящемся нападении. AP и CNN заявили, что разорвали отношения с внештатным фотографом Хасаном Эслайей после того, как выяснилось, что он был с боевиками ХАМАС во время нападения.
«Агентство Associated Press не знало об атаках 7 октября до того, как они произошли, — говорится в заявлении директора по связям со СМИ Лорен Истон. — Первые фотографии, полученные AP от внештатного сотрудника, показывают, что они были сделаны более чем через час после начала нападения. Никто из сотрудников AP не находился на границе во время нападения, и никто из сотрудников AP не пересекал границу».
В заявлении CNN говорится, что Эслайя не работал на телеканал в день нападения: «Хасан Эслайя, который был внештатным журналистом, работавшим на нас и многие другие издания, не работал на телеканал 7 октября. С сегодняшнего дня мы разорвали с ним все связи».
Агентство Reuters также отвергло обвинения в том, что оно каким-либо образом было осведомлено о нападении на Израиль. «Reuters категорически отрицает, что агентству было известно о нападении, — говорится в заявлении. — Фотографии, опубликованные Reuters, были сделаны через два часа после того, как ХАМАС выпустил ракеты по югу Израиля, и более чем через 45 минут после того, как Израиль сообщил, что боевики пересекли границу».
Издание New York Times выступило с заявлением по поводу обвинений, выдвинутых против другого внештатного фотографа Юсефа Масуда, который упоминался ресурсом HonestReporting.
«Хотя в день нападения Юсеф не работал в Times, с тех пор он выполнял для нас важную работу, — заявили в NYT. — Нет никаких доказательств инсинуациям HonestReporting. Наш анализ его работы показывает, что он делал то, что всегда делают фотожурналисты во время крупных новостных событий, документируя трагедию по мере ее развития».