Հնդկաստանի կառավարությունը համաձայնել է դուրս բերել իր զինվորներին Մալդիվյան կղզիներից, ասել է նախագահ Մոհամեդ Մուիզուն։
Մուիզուն սեպտեմբերին հաղթել է նախագահական ընտրություններում՝ խոստանալով վերացնել ոչ մեծ հնդկական ռազմական ներկայությունը (մոտ 75 մարդ)։
«Քննարկումների ընթացքում Հնդկաստանի կառավարությունը համաձայնել է դուրս բերել հնդիկ զինվորներին»,- լրագրողներին ասել է Մուիզուն։ «Մենք նաեւ պայմանավորվել ենք ստեղծել բարձր մակարդակի կոմիտե զարգացման նախագծերի հետ կապված հարցերի լուծման համար»։
Հնդկաստանը Մալդիվներին որոշակի ռազմական տեխնիկա է տրամադրում, օգնում տարերային աղետների արձագանքմանը եւ այնտեղ ռազմածովային նավաշինարանի կառուցմանը։
Հնդկաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյան Նյու Դելիում Reuters-ին տեղեկացրել է, որ Հնդկաստանի եւ Մալդիվների միջեւ այս հարցի շուրջ տեղի են ունեցել բանավեճեր, եւ երկու կողմերն ընդունել են Հնդկաստանի ցուցաբերած օգնության կարեւորությունը։
Մալդիվները «ընդունել են այդ (հնդկական) պլատֆորմների օգտակարությունը... Բանավեճերն այն մասին, թե ինչպես աջակցել դրանց աշխատունակությանը, շարունակվում են։ Հիմնական խումբը, որը երկու կողմերը համաձայնել են ստեղծել, կքննարկի առաջ ընթանալու մանրամասները»,- ասել է մալդիվցի պաշտոնյան։

Правительство Индии согласилось вывести своих солдат с Мальдивских островов, заявил президент Мохамед Муиззу.
Муиззу победил на президентских выборах в сентябре, пообещав ликвидировать небольшое индийское военное присутствие численностью около 75 человек.
«В ходе обсуждений индийское правительство согласилось вывести индийских солдат», — сообщил журналистам Муиззу. «Мы также договорились создать комитет высокого уровня для решения вопросов, связанных с проектами развития».
Индия предоставляет Мальдивам определенную военную технику, помогает в реагировании на стихийные бедствия и помогает построить там военно-морскую верфь.
Высокопоставленный чиновник индийского правительства в Нью-Дели сообщил Reuters, что между Индией и Мальдивами по этому вопросу состоялись дискуссии, и обе стороны признали важность помощи, которую оказывает Индия.
Мальдивы «признали полезность этих (индийских) платформ... Дискуссии о том, как поддерживать их работоспособность, продолжаются. Основная группа, которую обе стороны согласились создать, рассмотрит детали того, как продвигаться вперед», - заявили мальдивский чиновник.