Արևմտյան տերությունները քննարկում են՝ արժե՞ արդյոք աջակցել Գազայի հատվածում ահաբեկչական հարձակումները կանխելու նպատակով բուֆերային գոտի ստեղծելու Իսրայելի ծրագրին, ասելով, որ իրենց պարզաբանում չի տրվել, թե որքան ժամանակ է Իսրայելը ցանկանում պահպանել այն կամ արդյոք ծրագրում է երկարաժամկետ ռազմական ներկայություն ունենալ այնտեղ, գրում է Haaretz-ը:
Իրավիճակին ծանոթ դիվանագետը Haaretz-ին ասել է, որ արևմտյան տերությունները մտահոգված են, որ բուֆերային գոտին կդառնա մշտական:
Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Իսրայելը մի քանի արևմտյան կառավարությունների տեղեկացրել է պատերազմի ավարտից հետո Գազայի հատվածում բուֆերային գոտի ստեղծելու իր ծրագրերի մասին։ Բանակցություններին մոտ կանգնած դիվանագիտական աղբյուրը հայտնել է, որ մանրամասն պլան չկա:
«Երբ իսրայելցիներին այս մասին կոնկրետ հարցեր են տալիս, պարզ է դառնում, որ իրենք դեռ պատասխաններ չունեն»,- պարզաբանել է նա։ «Նրանք չգիտեն, թե որքան խորն է լինելու բուֆերային գոտին, ինչպես են այն կիրառելու կամ որքան կտևի։ Խնդիրն այն է, որ մենք պետք է իմանանք այս բոլոր հարցերի պատասխանները, որպեսզի որոշենք՝ աջակցե՞նք դրան, թե ոչ»։
Քննարկմանը մասնակցած դիվանագետներն ասել են, որ սկզբունքորեն արևմտյան պետությունների մեծ մասը հասկանում է, որ Իսրայելը պետք է ինչ-որ բուֆերային գոտի ստեղծի, բայց դա դիտարկում է որպես ժամանակավոր լուծում մինչև Գազայի հատվածում կառավարման նոր համակարգի հաստատումը։ Նրանք դեմ են, որ բուֆերային գոտին մշտական դառնա։
«Իսրայելն ասում է, որ ցանկանում է վերջ տալ Համասի իշխանությանը, բայց պատրաստ չէ ասել, թե ինչ կլինի հաջորդ օրը Գազայում», - ասել է դիվանագետներից մեկը: «Տրամաբանական է ասել, որ պատերազմի ավարտից մի քանի ամիս հետո արգելվելու է մեկ-երկու կիլոմետրից ավելի մոտենալ սահմանի ցանկապատին։ Բայց երբ նոր կառավարություն ստեղծվի և ստանձնի պատասխանատվությունը, այս պայմանավորվածությունը չի կարող հավերժ ուժի մեջ մնալ»:
Մեկ այլ դիվանագետ բուֆերային գոտու ծրագիրը կապել է Գազայի հատվածում բնակավայրերը վերականգնելու Իսրայելի կառավարության որոշ պաշտոնյաների կոչերի հետ: «Եթե բոլորը համոզված լինեին, որ սա ընդամենը ժամանակավոր ռազմական լուծում է, ավելի հեշտ կլիներ դրա համար աջակցություն ստանալ։ Բայց մենք հստակ պատասխաններ չենք ստանում Իսրայելից, ինչը մտահոգություն է առաջացնում, թե իրականում ինչ է կանգնած այս քայլի հետևում»,- պարզաբանել է նա:

Западные державы обсуждают, поддерживать ли план Израиля по созданию буферной зоны внутри сектора Газа для сдерживания террористических атак, заявляя, что им не дали разъяснений о том, как долго Израиль хочет сохранять ее и планирует ли он долгосрочное военное присутствие там, пишет Haaretz.
Дипломат, знакомый с ситуацией, сообщил Haaretz, что западные державы обеспокоены тем, что буферная зона станет постоянной.
За последние несколько дней Израиль проинформировал правительства нескольких западных стран о своих планах создать зону в секторе Газа после окончания войны. Дипломатический источник, близкий к переговорам, сообщил, что детального плана не существует.
«Когда израильтянам задают конкретные вопросы по этому поводу, становится ясно, что у них самих пока нет ответов», — пояснил он. «Они не знают, насколько глубокой будет буферная зона, как именно они будут обеспечивать ее соблюдение и как долго это продлится. Проблема в том, что нам нужно знать ответы на все эти вопросы, чтобы решить, поддержим ли мы это».
Дипломаты, участвовавшие в обсуждении, сообщили, что в принципе большинство западных государств понимают, что Израилю необходимо будет создать своего рода буферную зону, но рассматривают это как временное решение до тех пор, пока в секторе Газа не будет создана новая система управления. Они против того, чтобы буферная зона стала постоянной.
«Израиль заявляет, что хочет положить конец правлению Хамаса, но он не готов сказать, что будет в Газе на следующий день после Хамаса», — сказал один дипломат. «Говорить, что через несколько месяцев после окончания войны будет запрещено приближаться к пограничному забору ближе чем на километр-два, логично. Но после того, как новое правительство будет создано и возьмет на себя ответственность, эта договоренность не может оставаться в силе вечно».
Другой дипломат связал план буферной зоны с призывами некоторых представителей израильского правительства восстановить поселения в секторе Газа. «Если бы все были убеждены, что это всего лишь временное военное решение, было бы легче заручиться его поддержкой. Но мы не получаем четких ответов от Израиля, что вызывает обеспокоенность по поводу того, что на самом деле стоит за этим шагом», — пояснил он.