Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հիմնադիր Մաո Ցզեդունի ստորագրած պաշտոնական պետական բանկետի ճաշացանկը աճուրդի է հանվել 275․000 դոլարով, հայտնում է AP-ն։
Բոստոնում գտնվող RR Auction-ը հայտնել է, որ աճուրդի դրված ճաշացանկը նախատեսված է եղել 1956թ. հոկտեմբերի 19-ին Պեկինում կազմակերպված բանկետի համար և նվիրված էր Պակիստանի վարչապետ Հուսեյն Շահիդ Սուհրավարդիի Չինաստան կատարած առաջին պետական այցին:
Ճաշացանկը գրիչով ստորագրել են չինացի վեց ազդեցիկ պետական գործիչներ, այդ թվում՝ Մաո Ցզեդունը և վարչապետ Չժոու Էնլայը: Խնջույքին ներկայացվել են երկու երկրների ճաշատեսակներ և այնպիսի համադամ ուտեստներ, ինչպիսիք են՝ «Ծիծեռնակի բնից և կոճղասնկերով կոնսոմեն», «Շնաձկան լողակը շագանակագույն սոուսում» և «Պեկինյան ձևով տապակած բադը»:
Աճուրդում վաճառված մյուս իրերից էին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի Enigma ծածկագրման մեքենան՝ 206,253 դոլարով, լամպի արտոնագրային փաստաթուղթը՝ ստորագրված Թոմաս Էդիսոնի կողմից՝ 22,154 դոլարով, և Սթիվ Ջոբսի ստորագրած չեկը՝ Radio Shack-ի համար՝ 46,063 դոլարով:

Официальное меню для государственного банкета с подписью основателя Китайской Народной Республики  Мао Цзэдуна было продано с аукциона за 275 000 долларов, сообщает АР.
Базирующийся в Бостоне RR Auction сообщил, что меню, выставленное на аукцион, предназначалось для банкета, состоявшегося в Пекине 19 октября 1956 года и посвященного первому государственному визиту в Китай премьер-министра Пакистана Хусейна Шахида Сухраварди.
Меню было подписано авторучкой шестью влиятельными китайскими государственными деятелями, включая Мао Цзэдуна и премьер-министра Чжоу Эньлая. На банкете были представлены блюда обеих стран и такие деликатесы, как «Консоме из Ласточкиного гнезда и белых опят», «Плавник акулы в коричневом соусе» и «Жареная утка по-пекински».
Другие предметы, проданные с аукциона, включали полностью исправную шифровальную машину Enigma времен Второй мировой войны за 206 253 доллара, подписанный Томасом Эдисоном документ на патент на электрической лампочкиза 22 154 доллара, а чек, подписанный Стивом Джобсом для Radio Shack, был продан за 46 063 доллара.