Գանայում 12-ամյա աղջկան ոստիկանների պաշտպանության տակ են առել, երբ պարզվել է, որ նա ամուսնացել է 63-ամյա քահանայի՝ Նումո Բորկետի Լոուեհ Ցուրու 33-րդի հետ։
Հոգևորականը, որը հայտնի է «Գբորբու Վուլոմո» անունով, զոհաբերություններ է կատարում համայնքի անունից, աղոթում նրա պաշտպանության համար, վերահսկում մշակութային սովորույթներն ու ծեսեր անցկացնում այնպիսի միջոցառումների ժամանակ, ինչպես օրինակ ավանդապահ առաջնորդների նշանակումը:
Ըստ BBC-ի՝ մայրաքաղաքի տեղական համայնքին ծառայող ազդեցիկ հոգևորականի գրասենյակը հանդես է եկել «ամուսնության» օգտին՝ ասելով, որ այն միայն արարողակարգային բնույթ ունի։
Գանայում օրենքով ամուսնության նվազագույն տարիքը 18 տարեկանն է:
Այս երկրում լայնորեն տարածված մանկական ամուսնությունները վերջին տարիներին նվազել են, սակայն երևույթը դեռ ընդունելի է ։
Ոստիկանները հայտնել են, որ կարողացել են պարզել աղջկա ինքնությունը, գտել նրան, և այժմ նա մոր հետ իրավապահների պաշտպանության տակ է:
Երեխաների հարցերով նախարարի և սոցիալական ծառայությունների վարչության հետ կապ հաստատելուց հետո 12-ամյա աղջիկը մինչև հետաքննության ավարտը ստացել է իրեն անհրաժեշտ աջակցությունը:
Այս պատմությունը մեծ աղմուկ է բարձրացրել ամբողջ երկրում, և հասարակությունը խրախուսել է ոստիկանությանն՝ իր գործողությունների համար, թեև միաժամանակ հարց է ծագել՝ ինչու այդ գործով ոչ մեկը չի ձերբակալվել:

В Гане 12-летняя девочка была взята под защиту полиции после того, как выяснилось, что она вышла замуж за 63-летнего традиционного священника, сообщает ВВС.
Офис влиятельного священника, который обслуживает коренную общину в столице, выступил в защиту этого «брака», заявив, что он был только церемониальным.
По закону минимальный возраст для вступления в брак в Гане составляет 18 лет.
Распространенность детских браков в последние годы снизилась, но они продолжают иметь место.
Полиция заявила, что им удалось установить личность и разыскать девочку, и теперь она находится под их защитой вместе со своей матерью.
Были установлены контакты с министром по делам детей правительства и департаментом социального обеспечения, чтобы обеспечить 12-летней девочке необходимую поддержку, пока продолжается расследование, говорится в заявлении.
Эта история вызвала большой резонанс в стране, и действия полиции вызвали одобрение, хотя и задаются вопросом, почему не было произведено ни одного ареста.
Священник, о котором идет речь, Нуумо Боркети Лавех Тсуру XXXIII, - уважаемый член общины, проживающей в районе Нунгуа в столице Аккры.
Священнослужитель,  известный как «Гборбу Вуломо»,  совершает жертвоприношения от имени общины, молится о ее защите, следит за соблюдением культурных обычаев и проводит традиционные обряды во время таких событий, как назначение традиционных вождей.