Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայում` Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը, հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջև համագործակցությանը, ընթացիկ ծրագրերին և առաջիկա նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների, տարբեր ուղղություններով ինստիտուցիոնալ ռեֆորմների արդյունավետ իրականացմանը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից հետագա աջակցությանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է հետևողական քայլերը բարեփոխումների ուղղությամբ և ընդգծել, որ այն ունի ռազմավարական նշանակություն:
Սամանթա Փաուերը նշել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն շարունակելու է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և պատրաստ է շարունակական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարության ծրագրերին` ի նպաստ ժողովրդավարության ամրապնդման և զարգացման:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ քայլերին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված ծրագրերն ու հետագա քայլերը: Վարչապետը կարևորել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում ԱՄՆ-ի կողմից բռնի տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցությունը և ընդգծել դրա շարունակական ապահովման անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում քննարկվել են բռնի տեղահանվածներին աջակցության հետագա քայլերին, մասնավորապես, բնակարանային ապահովման խնդրին վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Samantha Power, Administrator of the United States Agency for International Development (USAID), at the Embassy of Armenia in Belgium, in Brussels, the PM’s office informs.
The interlocutors discussed issues related to cooperation between the Armenian government and USAID, current programs and upcoming initiatives. In particular, reference was made to USAID's further support for the effective implementation of democratic reforms and institutional reforms in various directions in Armenia.
The Prime Minister emphasized that the Armenian government will firmly continue consistent steps in the direction of reforms and emphasized that it is of strategic importance.
Samantha Power noted that USAID will continue close cooperation with Armenia and is ready to provide continuous support to the programs of the Armenian government for the strengthening and development of democracy.
The interlocutors referred to the humanitarian problems of forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and the steps towards their solution. Prime Minister Nikol Pashinyan presented the measures implemented by the Armenian government and further steps. The Prime Minister attached importance to the support provided by international partners, including the United States, to forcibly displaced people and emphasized the need for its continuous provision.
In this context, issues related to the further steps of support to forcibly displaced persons, in particular, the issue of housing provision, were discussed.