Ուրբաթ Բրյուսելում տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան եռակողմ հանդիպումը՝ պետդեպարտամենտի ղեկավար Էնթոնի Բլինքենի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։
Հանդիպումից առաջ Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձեւ կապերի խորացման մասին, իսկ հայ պաշտոնյաներն սկսեցին խոսել Եվրամիություն մտնելու հայտ ներկայացնելու հնարավորության մասին, հիշեցրել է BBC-ն։
Երեւանը փորձում է նաեւ պաշտպանական կապեր ստեղծել Եվրոպայի հետ։ Վերջին ամիսներին Ֆրանսիան համաձայնել է Երեւան մատակարարել արդիական զենք եւ սովորեցնել հայկական բանակին։ ԵՄ դիտորդների առաքելությունն Ադրբեջանի սահմանին ընդլայնվել է։
Ե՛վ Ռուսաստանը, ե՛ւ Ադրբեջանը Երեւանի եվրոպական գծում սպառնալիք են տեսնում իրենց շահերին եւ նախազգուշացնում են լուրջ հետեւանքների մասին։ Փաշինյանը պնդում է, որ խոսքը ոչ թե Արեւմուտք շրջադարձի, այլ «հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման» մասին է։
Անկախության տարիների ընթացքում Հայաստանը փորձել է մանեւրել Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ՝ համագործակցելով վերջինի հետ տեխնոլոգիաների, կրթության եւ պետական կառավարման ոլորտներում, բայց նախկինի պես հույսը դնելով Մոսկվայի վրա՝ իր անվտանգության ապահովման համար։
BBC-ն գում է, որ այդ հաշվարկը չի արդարացել. հայկական կողմը ծանր պարտություն կրեց ղարաբաղյան հակամարտությունում։
Ռուս խաղաղապահների ներկայությունը չկանգնեցրեց ադրբեջանական բանակին, եւ 100 հազար ղարաբաղահայեր փախան իրենց տներից 2023թ. սեպտեմբերին։
Զուգահեռ տեղի ունեցան զինված բախումներ նաեւ երկու երկրների միջազգայնորեն ճանաչված սահմանին։ Եվ եթե Ղարաբաղի անկախությունը չի ճանաչել ոչ մի երկիր, ներառյալ ինքը՝ Հայաստանը, ապա պաշտոնական սահմանի հարցում Երեւանն ուներ Ռուսաստանի գլխավորած ՀԱՊԿ-ի՝ հետխորհրդային մի շարք պետությունների ռազմական դաշինքի օգնության հույսը։ Բայց դա տեղի չունեցավ։

В пятницу в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча США-ЕС-Армения с участием главы Госдепа Энтони Блинкена, главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и армянского премьера Никола Пашиняна.
Незадолго до встречи Европарламент принял резолюцию об углублении связей, а армянские чиновники заговорили о возможности подачи заявки на вступление в Евросоюз, напоминает BBC.
Ереван пытается выстраивать и оборонные связи с Европой. В последние месяцы Франция согласилась поставлять Еревану современное оружие и обучать армянскую армию. Миссия наблюдателей ЕС на границе с Азербайджаном расширилась.
И Россия, и Азербайджан видят в европейском курсе Еревана угрозу своим интересам — и предупреждают о серьезных последствиях. Пашинян настаивает, что речь идет не о повороте на Запад, а «диверсификации отношений».
За годы своей независимости Армения пыталась лавировать между Россией и Западом, сотрудничая с последним в сферах технологий, образования и госуправления, но по-прежнему рассчитывая на Москву для обеспечения своей безопасности.
BBC пишет, что этот расчет не оправдал себя, армянская сторона потерпела тяжелое поражение в карабахском конфликте.
Присутствие российских миротворцев не остановило азербайджанскую армию, и 100 тыс. карабахских армян бежали из своих домов в сентябре 2023-го.
Параллельно происходили вооруженные столкновения и на международно признанной границе двух стран. И если независимость Карабаха не признавала ни одна страна, включая саму Армению, то в вопросе официальной границы Ереван надеялся на помощь ОДКБ, военного союза ряда постсоветских государств во главе с Россией. Но этого не произошло.