Կսահմանվի, թե Հայաստանում որ պետական մարմինն է վարելու եւ գրանցելու դեղերի ե կերային հավելումների ցուցակը, որոնք օգտագործվում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների անասնապահության մեջ։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, «Սննդային արտադրանքի անվտանգության պետական վերահսկման մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ, ապրիլի 9-ին ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Տաթեւիկ Սարգսյանը։
Հենց այդ պատճառով, ինչպես նշել է փոխնախարարը, գրանցումն առ այսօր չի իրականացվել։ «Այդ պատճառով տնտեսվարող սուբյեկտները ֆինանսական խնդիրներ են ունեցել։ Իսկ նախագիծը կօգնի որոշել, թե որ պետական մարմինը պետք է կատարի գրանցման իրականացման եւ ցուցակի վարման լիազորությունները»,- նշել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենսդրական նախաձեռնությունն ուղղված է այն բանին, որպեսզի բարձրացվի արդյունավետությունը կերերի անվտանգության եւ ֆիտոսանիտարիայի ոլորտում։

В Армении определят, какой именно госорган будет регистрировать и вести реестр препаратов и кормовых добавок, используемых в животноводстве в странах-членах ЕАЭС. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О государственном контроле за безопасностью пищевой продукции» и поправок в смежные законы заявила 9 апреля заместитель министра экономики Татевик Саркисян.
Именно по этой причине, как отметила замминистра, регистрация до сего дня не проводилась. «Из-за этого у хозяйствующих субъектов стали возникать финансовые проблемы. Проект же поможет определить, какому государственному органу будут даны полномочия на осуществление регистрации и проведение реестра», - пояснила Саркисян.
По ее словам, законодательная инициатива направлена на то, чтобы повысить эффективность в сфере безопасности кормов и фитосанитарии.