Թուրքիայում Հայոց պատրիարքարանի առաջնորդ Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը դատապարտել է Լեոնարդո դա Վինչիի Վերջին ընթրիքի ծաղրանմանակումը Փարիզում Օլիմպիադայի բացման արարողությանը, գրում է Yeni Safak-ը։
Նա նշել է, որ դա ուղղված էր քրիստոնեական հավատքը նվաստացնելուն։ «Այս վիրավորական ծաղրանմանակումը, որը նպատակ ունի ծաղրել մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Վերջին ընթրիքը՝ մեր հավատքի ամենասուրբ իրադարձությունը, խորապես ցավ է պատճառել քրիստոնյաներին ամբողջ աշխարհում», - ասել է արքիեպիսկոպոսը:
Նա հավելել է, որ Օլիմպիական խաղերը պետք է ձգտեն նպաստել համայնքների միջև ներդաշնակությանը և խաղաղությանը: «Փոխարենը դրանք վերածվել են ավելի քան երկու միլիարդ հետևորդ ունեցող կրոնին վիրավորելու և նվաստացնելու հարթակի՝ հանուն փոքրամասնության», - ասել է Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը:
Նա նշել է, որ ԼԳԲՏ համայնքը «չի հանդուրժում անգամ ամենաչնչին քննադատությունը» իրենց իրավունքների նկատմամբ, և այդ «անընդունելի և անհարգալից պահվածքը» կվնասի նրանց  սեփական գործին։
Մաշալյանը հույս է հայտնել, որ, դեռևս մեկնարկից առաջ օլիմպիական խաղերը ստվերող խնդիրները կլուծվեն՝ հնարավորություն տալով, որ խաղերն իրենց իրական նպատակին ծառայեն։

Глава Армянского Патриархата в Турции, архиепископ Саак Машалян осудил пародию на Тайную Вечерю Леонардо да Винчи на церемонии открытия Олимпиады в Париже, сообщает Yeni Safak.
По его словам, «реконструкция была направлена на унижение христианской веры». «Эта оскорбительная пародия, призванная высмеять Тайную Вечерю Господа нашего Иисуса Христа, самое священное событие нашей веры, глубоко ранила христиан во всем мире», - отметил он.
По его словам, Олимпийские игры должны стремиться к укреплению «гармонии и мира между общинами». «Вместо этого они были превращены в площадку для оскорбления и унижения религии с более чем двумя миллиардами последователей ради небольшого меньшинства», — сказал архиепископ.
Он отметил, что ЛГБТ сообщество «не терпит даже малейшей критики» своих прав, и это «неприемлемое и неуважительное поведение» нанесет ущерб их собственному делу.
Машалян выразил надежду, что «проблемы, которые затмили Олимпийские игры еще до их начала, будут решены, что позволит играм служить своей истинной цели».