Ուկրաինան պատրաստվում է ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնության գալ հարևան երկրներից կոալիցիայի ստեղծման շուրջ՝ Ուկրաինայի երկնքում ռուսական հրթիռները որսալու համար, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Այսօր մեզ իսկապես պակասում է նման կոալիցիա։ Որովհետև մի հարևան երկրի համար մեծ պատասխանատվություն է մեզ օգնել հրթիռներ խոցել։ Կարծում եմ, որ դա, անշուշտ, վաղուց պետք է արվեր»,- ասել է Զելենսկին, հաղորդում է UNIAN-ը։
Նա հիշեցրել է, որ թեև ռուսական հրթիռները խոցում են ուկրաինական տարածքը, սակայն դրանք հաճախ ուղղվում են դեպի հարևան երկրներ։
Նրա խոսքով՝ ինքը ուկրաինացի դիվանագետներին հանձնարարել է հանդիպում պատրաստել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ՝ քննարկելու այդ հարցը Ուկրաինա-ՆԱՏՕ խորհրդի ձեւաչափով։ Միաժամանակ, Զելենսկին խոստովանել է, որ որոշումը, ամենայն հավանականությամբ, դժվար կլինի։ «Նրանք միշտ վախենում են հնարավոր էսկալացիայից։ Մենք պայքարում ենք սրա դեմ։ Մենք կաշխատենք դրա վրա»,- նշել է Զելենսկին։
Ավելի վաղ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտարարել էր, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրները բարձրացրել են Ուկրաինայում ռուսական հրթիռների վնասազերծմանը մասնակցելու հարցը, սակայն քաղաքական գործիչները քննադատությամբ են վերաբերվել դրան։ «Մենք ուղղակիորեն չենք մասնակցի ռազմական գործողություններին», - մայիսի վերջին The Economist-ին տված հարցազրույցում ասել է Սթոլթենբերգը։
Լեհաստանը նաև հրաժարվել է խոցել ռուսական հրթիռներn Ուկրաինայի տարածքի վրա՝ առանց ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրների թույլտվության։ Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը բացատրել է, որ դա պայմանավորված է Միացյալ Նահանգների դիրքորոշմամբ, որը չի ցանկանում «հակամարտության սրում»։ Մինչ այս Սպիտակ տունը բացասաբար էր արտահայտվել Լեհաստանին արևմտյան Ուկրաինայի երկինքը պաշտպանելու թույլտվություն տալու առաջարկի մասին։
Ուկրաինայի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի (GDJ) և դրանց արկերի պակաս կա՝ ռուսական հրթիռային հարձակումները հետ մղելու համար։ Զելենսկին խնդրել է արևմտյան երկրներին տրամադրել ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության յոթ համակարգ։
Հուլիսի վերջին Կիևը ստացավ առաջին վեց F-16 կործանիչները, որոնք սկսեցին պաշտպանել երկրի երկինքը։ Ըստ The Wall Street Journal-ի՝ կործանիչները համալրված են AMRAAM և AIM-9X կարճ հեռահարության «օդ-օդ» հրթիռներով, AGM-88 HARM «օդ-երկիր» հրթիռներով և Joint Direct Attack Munition ճշգրիտ ռումբերի ուղղորդման հավաքածուներով:

Украина собирается согласовать с НАТО создание коалиции из числа соседних стран для перехвата российских ракет в украинском небе, заявил президент Украины Владимир Зеленский.
«Такой коалиции нам на сегодня очень не хватает. Потому что это — большая ответственность для одной страны–соседа помогать нам сбивать ракеты. Я считаю, что это, безусловно, надо было сделать и давно», — сказал Зеленский, передает УНИАН
Он напомнил, что хотя российские ракеты бьют по территории Украины, они часто направляются в сторону соседних стран.
По его словам, он поручил украинским дипломатам подготовить с Североатлантическим альянсом встречу для обсуждения этого вопроса в формате Совета Украина — НАТО. При этом Зеленский признал, что решение с большой долей вероятности будет сложным. «Они всегда боятся вероятной эскалации. Мы боремся с этим. Будем работать над этим», — отметил Зеленский.
Ранее генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что страны Североатлантического альянса поднимали вопрос об участии в нейтрализации российских ракет в Украине, но политики критически отнеслись к этому. «Мы не будем напрямую участвовать в боевых действиях», — говорил Столтенберг в интервью The Economist в конце мая.
Польша также отказалась сбивать российские ракеты над территорией Украины без разрешения всех стран — участниц НАТО. Министр национальной обороны республики Владислав Косиняк-Камыш объяснил, что это связно с позицией США, которые не желают «эскалации конфликта». Перед этим в Белом доме негативно высказались по поводу предложения разрешить Польше защищать небо над западом Украины.
Украинские власти неоднократно заявляли о нехватке систем противовоздушной обороны (GDJ) и снарядов к ним, чтобы отбивать российские ракетные атаки. Зеленский просил у стран Запада предоставить семь американских ЗРК Patriot.
В конце июля Киев получил первые шесть истребителей F-16, которые начали защищать небо над страной. По данным The Wall Street Journal, истребители оснащены ракетами класса «воздух — воздух» типа AMRAAM и типа AIM-9X (малой дальности), «воздух — земля» AGM-88 HARM и комплектами высокоточного наведения для бомб Joint Direct Attack Munition.