Բերտի Ֆոգտսը երկարաձգել է պայմանագիրը ֆուտբոլի Ադրբեջանի ազգային հավաքականի հետ մինչեւ 2014 թվականը: Գերմանացի մասնագետի գլխավորությամբ ադրբեջանցիները հանդես կգան նաեւ աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարում, հաղորդում է uefa.com-ը: F խմբում Ադրբեջանի մրցակիցները կլինեն Պորտուգալիայի, Ռուսաստանի, Իսրայելի, Լյուքսեմբուրգի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի հավաքականները:
Ֆուտբոլիստ Բերտի Ֆոգտսը Գերմանիայի հավաքականի կազմում դարձել է աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն: Մարզիչ Ֆոգտսը գերմանացիների հետ նվաճել է Եվրո-96-ի չեմպիոնի տիտղոսը: Նա նաեւ գլխավորել է Բայերը, Քուվեյթի, Շոտլանդիայի եւ Նիգերիայի հավաքականները: Ադրբեջանի հավաքականը Ֆոգտսը գլխավորում է 2008թ. գարնանից: Եվրո-2012-ի ընտրական մրցաշարի A խմբում Ադրբեջանի հավաքականը վաստակեց 7 միավոր եւ գրավեց նախավերջին տեղը` առաջ անցնելով Ղազախստանից: Դա Ադրբեջանի լավագույն արդյունքն է Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլերում:

Федерация футбола Азербайджана продлила контракт с главным тренером национальной сборной Берти Фогтсом до 2014 года. С немецким специалистом азербайджанцы выступят в отборочном турнире чемпионата мира, сообщает fifa.com.
В группе F соперниками сборной Азербайджана будут команды России, Португалии, Израиля, Люксембурга и Северной Ирландии.
В бытность футболистом Фогтс по разу становился чемпионом мира и Европы, а в роли тренер привел немцев к победе на Евро-96. Кроме того, он возглавлял Байер и сборные Кувейта, Шотландии и Нигерии. Фогст руководит национальной командой Азербайджана с весны 2008 года. В квалификации Евро-2012 его подопечные заняли в группе А предпоследнее место, обогнав сборную Казахстана. Набрав семь очков, азербайджанцы показали свой лучший результат за время участия в отборочных циклах чемпионата Европы.