Գերմանական ընդդիմության առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը երեքշաբթի հետաձգել է այցը Թուրքիա՝ ավարտելու համար իր կուսակցության ներսում հաջորդ տարվա դաշնային ընտրություններում կանցլերի թեկնածության առաջադրման շուրջ բանակցությունները:
Ըստ Middle East Eye-ի՝ սպասվում էր, որ Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության առաջնորդ Մերցը Անկարայում կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ և հանդիպումներ կունենա բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ։ Գերմանիայի ընդդիմության առաջնորդն այս շաբաթվա սկզբին անսպասելիորեն հետաձգել է հանդիպումը՝ հանրությանը ոչ մի բացատրություն չտալով։
«Մերցը Անկարային հայտնել է, որ պետք է մնա Գերմանիայում՝ հաջողությամբ կանցլերի պաշտոնում առաջադրվելու համար, քանի որ դա պահանջում է որոշակի քարոզարշավ և Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության որոշ առաջնորդների քաղաքական համոզում», - լրատվամիջոցներին հայտնել է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը:
Ֆրիդրիխ Մերցը իր մրցակից ՝ Բավարիայի վարչապետ և ՔԴՄ-ի գործընկեր Քրիստոնեա-սոցիալական միության կուսակցության առաջնորդ Մարկուս Սոդերին համոզելուց հետո երեքշաբթի պաշտոնապես հայտարարեց հաջորդ կանցլերը դառնալու իր մտադրության մասին:

Лидер немецкой оппозиции Фридрих Мерц отложил визит в Турцию во вторник, чтобы завершить переговоры внутри своей партии о выдвижении своей кандидатуры на пост канцлера на федеральных выборах в следующем году, сообщает Middle East Eye со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
Ожидалось, что Мерц, лидер Христианско-демократического союза (ХДС), встретится в Анкаре с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и проведет встречи с другими высокопоставленными чиновниками. Лидер оппозиции ФРГ неожиданно отложил встречу в начале этой недели, не предоставив общественности никаких объяснений.
«Мерц сказал Анкаре, что ему необходимо остаться в Германии, чтобы успешно выдвинуть свою кандидатуру на пост канцлера, поскольку это требует проведения определенной кампании и политического убеждения некоторых лидеров ХДС», - сообщил СМИ источник, знакомый с ситуацией.
Во вторник Мерц официально объявил о своем намерении стать следующим канцлером после того, как убедил своего соперника Маркуса Содера, премьера Баварии и лидера партии-партнера ХДС - Христианско-социального союза (ХСС).