Telegram հարթակի համահիմնադիր Պավել Դուրովը և Յուլիա Վավիլովան, որն ուղեկցել էր նրան Ֆրանսիայում ձերբակալությունից առաջ, պատմել են, որ նա հղի է եղել և կորցրել երեխային։ Ըստ Դուրովի, Յուլիայի հղիության մասին տեղեկացել է, երբ օգոստոսի վերջին իրեն հարցաքննել են Փարիզի ոստիկանությունում։ Դուրովի խոսքով, Վավիլովան ծանր սթրես է տարել։
Պավել Դուրովը նշել է, որ իր ձերբակալությունից հետո Յուլիա Վավիլովային համացանցում ոտնձգությունների են ենթարկել։ Այսպես, անանուն բլոգերը նրան անվանել է «Մոսադի գործակալ», մյուս օգտատերերը գրել են, որ նրա գրառումները հանգեցրել են գործարարի ձերբակալությանը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Ըստ Յուլիա Վավիլովայի, Պավել Դուրովի ձերբակալությունից մեկ օր անց նա պետք է գար ոստիկանություն հարցաքննության։ Մինչ այս նա հղիության թեստ է հանձնել։ Թեստը դրական է եղել,, և բժիշկն արգելել է նրան գնալ հարցաքննության, քանի որ դա կարող էր սթրես առաջացնել։ Սակայն չորս շաբաթ անց՝ սեպտեմբերի վերջին, նա ի վերջո եկել է ոստիկանություն և երեք-չորս ժամ պատասխանել հարցերին։ Հոկտեմբերի 4-ին՝ դրանից մոտ մեկ շաբաթ անց, նա իմացել է, որ «երեխայի սիրտն այլևս չի բաբախում»։
Պավել Դուրովին մեղադրանք է առաջադրվել վեց կետով՝ երկրի իշխանությունների հետ Telegram-ի համագործակցելուց հրաժարվելու համար:

Сооснователь платформы Telegram Павел Дуров и Юлия Вавилова, сопровождавшая его перед задержанием во Франции, рассказали, что она была беременна и потеряла ребенка. По словам Дурова, им стало известно о беременности Юлии, когда его допрашивали в парижской полиции в конце августа. По словам Дурова, Вавилова перенесла сильный стресс.
Павел Дуров отметил, что после его ареста Юлия Вавилова подверглась травле в интернете. Так, неназванный блогер называл ее «агентом Моссада», другие пользователи писали, что ее посты привели к аресту бизнесмена, передает «Коммерсантъ».
По словам Юлии Вавиловой, спустя сутки после ареста Павла Дурова ей нужно было прийти на допрос в полицию. Перед этим она сделала тест на беременность. Он оказался положительным, и после этого врач запретил ей идти на допрос, поскольку это могло вызвать стресс. Однако через четыре недели, примерно в конце сентября, она все же пришла в полицию и три-четыре часа отвечала на вопросы. 4 октября, примерно через неделю после этого, она узнала, что «сердце ребенка больше не бьется».
Павлу Дурову предъявили обвинение по шести пунктам за отказ Telegram сотрудничать с властями страны по поводу вычисления злоумышленников, занимающихся торговлей наркотиками, мошенничеством и распространением незаконных материалов в мессенджере.