ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մեկ ամսով նախագահությունն անցել է Մեծ Բրիտանիային, որն Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է։ Շվեյցարիան նախագահում էր հոկտեմբերին։
Նյու Յորքի ժամանակով ժամը 13:00-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում տեղի կունենա ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Բարբարա Վուդվորդի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում լրագրողներին կհայտարարվի համաշխարհային կազմակերպության առանցքային կառույցի հանդիպումների ծրագիրը։
Հնարավոր է, որ երկուշաբթի օրը՝ նոյեմբերի 4-ին, կայանա Մեծ Բրիտանիայի գլխավորությամբ Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստերից մեկը։ Ինչպես հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի աղբյուրը, Մեծ Բրիտանիան, Մալթան, Սլովենիան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան նոյեմբերի 4-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ են խնդրել՝ կապված ԿԺԴՀ հրթիռի արձակման հետ։
Միևնույն ժամանակ, ակնկալվում է, որ հոկտեմբերի ընթացքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների հանդիպումների հիմնական թեման ավանդաբար կլինի Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Գազայի հատվածում և իսրայելա-լիբանանյան սահմանին տիրող իրավիճակը։ Ընդհանուր առմամբ, մեկ ամսվա ընթացքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կանցկացնի շուրջ 20 բաց նիստ և փակ խորհրդակցություն։

Председательство в Совете Безопасности ООН на один месяц перешло к Великобритании, которая является постоянным членом Совбеза. В октябре председателем была Швейцария.
В 13:00 по времени Нью-Йорка в штаб-квартире ООН состоится пресс-конференция постоянного представителя Великобритании при ООН Барбары Вудворд, в ходе которой журналистам объявят программу заседаний ключевой структуры всемирной организации.
Не исключено, что одно из первых заседаний Совбеза под руководством Великобритании пройдет уже в понедельник, 4 ноября. Как сообщил в четверг ТАСС источник в ООН, Великобритания, Мальта, Словения, США, Франция, Южная Корея и Япония запросили на 4 ноября заседание Совета Безопасности ООН в связи с ракетным пуском КНДР.
Вместе с тем ожидается, что в течение октября главной темой встреч членов СБ ООН традиционно будет ситуация на Ближнем Востоке, в частности в секторе Газа и на израильско-ливанской границе. Всего в течение месяца Совет Безопасности ООН проведет около 20 открытых заседаний и закрытых консультаций.