Արևմուտքում Լենինի միակ թանգարանը, որ գտնվում է Ֆինլանդիայի Տամպերե քաղաքում և որը գտնվում է այն շենքում, որտեղ տեղի է ունեցել Վլադիմիր Լենինի և Իոսիֆ Ստալինի առաջին հանդիպումը, կփակվի նոյեմբերի 3-ին։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Թանգարանը գտնվում էր Բանվորների տան դահլիճում, որտեղ 1905 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցավ Ռուսաստանի սոցիալ-դեմոկրատական բանվորական կուսակցության առաջին համաժողովը և որտեղ առաջին անգամ հանդիպեցին Ստալինը և Լենինը։ Այդ ժամանակ Տամպերե քաղաքը կոչվում էր Տամմերֆորս, իսկ Ֆինլանդիայի Մեծ իշխանապետությունը Ռուսական կայսրության կազմում էր։
Լենինի թանգարանի տեղում նախատեսվում է ստեղծել Ֆինլանդիայի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների պատմության թանգարանը: Նոր հաստատության ցուցասրահները նվիրված են լինելու երկու պետությունների հարաբերությունների պատմությանը՝ Ֆինլանդիայի անկախացումից մինչև երկրի՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալը։ Թանգարանի բացումը նախատեսվում է 2025 թվականի փետրվարի 15-ին։

Единственный на Западе музей Ленина в Финляндии, в городе Тампере, который был организован в здании, где состоялась первая встреча Владимира Ленина и Иосифа Сталина, закроется с 3 ноября. Об этом сообщает РИА Новости.
Музей располагался в зале Дома рабочих, где в декабре 1905 года прошла первая конференция Российской социал-демократической рабочей партии, на ней впервые встретились Сталин и Ленин. На тот период город Тампере назывался Таммерфорсом, а Великое княжество Финляндское входило в состав Российской империи.
На месте музея Ленина планируют создать музей истории отношений Финляндии и России Nootti («нота»). Экспозиции нового учреждения будут посвящены истории отношений двух государств, начиная с обретения Финляндией независимости и до вступления страны в Североатлантический альянс. Планируется, что музей откроется 15 февраля 2025 года.