Շվեդ բնապահպան ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը, որը Թբիլիսիում իր ակցիան է անցկացնում Բաքվի COP29-ի դեմ, իր աջակիցների հետ տեղափոխվել է խորհրդարանի շենք, որտեղ սկսվել է եվրոպամետ ընդդիմության հանրահավաքը։
Թունբերգի ակցիան հայտարարվել է «կապիտալիստական ​​ագահության», «Կովկասում ավտորիտարիզմի ալիքի» և Բաքվում ՄԱԿ-ի բնապահպանական գագաթնաժողովի անցկացման դեմ։ Թունբերգը հանրահավաքն անցկացնում է Կովկասյան ֆեմինիստական ​​հակապատերազմական շարժման հետ միասին։
«Մենք Եվրոպան ենք» ցույցը Վրաստանի խորհրդարանի շենքի մոտ անցկացվում է եվրոպամետ ընդդիմադիր կուսակցությունների կոալիցիաների և քաղաքացիական հարթակների կողմից, հայտնում է Новости-Грузия-ն։
Ցուցարարներին ակնկալում են, որ իրենց կմիանան ԵՄ ութ երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների ղեկավարները։
Գերմանիայից, Ֆինլանդիայից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Էստոնիայից և Լեհաստանից պատգամավորներ են ժամանել Թբիլիսի՝ քննարկելու անցած ընտրությունները, զանգվածային խախտումների մասին հաղորդումները, հետաքննության առաջընթացը և ներկա իրավիճակը։ Իշխող կուսակցությունը այցն անվանել է կողմնակալ և հրաժարվել եվրոպացի պատգամավորների հետ հանդիպելուց։
Պատվիրակության հետ հանդիպել են Վրաստանի նախագահը և ընդդիմության ներկայացուցիչները։ Առավոտյան քաղաքացիական ակտիվիստները նախագահական նստավայրում հանդիպել են ԵՄ պատգամավորների հետ։

Swedish eco-activist Greta Thunberg, who is holding her action in Tbilisi against COP29 in Baku, has moved with her associates to the parliament building, where a rally of the pro-European opposition begins.
Thunberg's action was declared against “capitalist greed”, “the wave of authoritarianism in the Caucasus” and the holding of the UN environmental summit in Baku. Thunberg is organizing the action together with the Caucasian Feminist Anti-War Movement.
The “We are Europe” rally in front of the Georgian Parliament is organized by coalitions of pro-European opposition parties and civic platforms, Novosti-Georgia reports.
The protesters are expecting to be joined by the heads of the foreign affairs committees of the parliaments of eight EU countries.
MPs from Germany, Finland, Sweden, France, Lithuania, Latvia, Estonia and Poland have arrived in Tbilisi to discuss the past elections, reports of mass violations, the progress of investigations and the current situation. The ruling party called the visit biased and refused to meet with the MEPs.
The Georgian President and representatives of the opposition met with the delegation. In the morning, the EU deputies were met by civil activists outside the presidential residence.