Նյութը պատրաստվել է ԿԽՄԿ երևանյան պատվիրակության «Մարդասիրական խնդիրները և դրանց լուսաբանումը. անհայտ կորածներ և ընտանիքների պաշտպանություն» նախագծի շրջանակում։
Սովորական տուն՝ բնակիչների համար անսովոր ճակատագրով
Արմավիրի մարզի Քարակերտ գյուղից Լեռնիկ Սաֆարյանի տունն ընդարձակ հողամասում է։ Տուն տանող տասնյակ աստիճաններ և պատշգամբ կա։
«Համեցե՛ք, նստե՛ք»,- հյուրերին հրավիրում է Լեռնիկը։ Տունը լցված է փոքր երեխաների ներկայությամբ ուղեկցվող բուրմունքով, ձեռուցիչի վրա մանկական հագուստ է չորանում:
Լեռնիկն ու կինը՝ Մարիան նոյեմբերի 6-ին որդի են ունեցել։ Ծնողները տղային կնքել են Արեն անունով։ Երեխան ծնվել է Արտամարմնային բեղմնավորման միջոցով՝ մահացածների և անհայտ կորածների ընտանիքներին աջակցելու պետական ​​ծրագրի շրջանակում։
Մեզ բախտ չվիճակվեց հանդիպելու տանտիրոջն ու նորածինին. ամուսինները հարգում  են ավանդույթները (մինչև երեխայի 40 օրականը լրանալը կողմնակի անձնինք երեխային չպետք է տեսնեն):
Արենն ընտանիքի երրորդ զավակն է։ Ավագ որդին՝ Արման Սաֆարյանը, անհայտ կորել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հադրուդի շրջանում։ Ամուսնական զույգն ունի նաև ամուսնացած դուստր և երկու թոռնուհի։
Փոքրիկ Արենի հայտնվելը
Զրույցը սկսում ենք նորածնի մասին հարցերով: «Մենք շատ գոհ ենք բժիշկների վերաբերմունքից՝ ինչպես ծննդաբերությունից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո։ Առողջապահության նախարարն անգամ անձամբ է մեզ շնորհավորել»,-ասում է Լեռնիկ Սաֆարյանը։ Արենի հայտնվելն առաջին իսկ փորձից չհաջողվեց, բայց ծնողները հաստատակամ էին, և մի քանի պրոցեդուրաներից հետո վերջապես լսեցին երկար սպասված լուրը։ «Մի քանի տարի հետո մենք անպայման կփորձենք ևս մեկ տղա ունենալ»,- իր ծրագրերի մասին է պատմում Լեռնիկը։ Հիմա Լեռնիկը 58 տարեկան է, Մարիան՝ 45։
Ընտանիքի հայրը ներկայում տեղի դպրոցում պահակ է աշխատում, Մարիան խնամում է նորածին և չի աշխատում։ Լեռնիկն առաջվա պես ի վիճակի չէ դաշտում աշխատել՝ ո՛չ ֆիզիկապես, ո՛չ հոգեպես: «Ամեն ինչ հիշեցնում էր Արմանին, ամեն քար ու թուփ, ախր Արմանը միշտ օգնում էր ինձ դաշտում»։
Պետությունը ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին: Վերջին անգամ նման որոշում ընդունվել է հոկտեմբերին:
ԿԽՄԿ պատվիրակության աջակցությամբ Սաֆարյանը փոքր անասնաբուծական բիզնես ունի։
Պաշտոնյաները
Ըստ երկրի օրենսդրության՝ ընտանիքում երրորդ երեխայի հայտնվելու դեպքում ծնողները լրացուցիչ ֆինանսական օգնության իրավունք ունեն։ «Դիմել ենք, մերժում ենք ստացել։ Բացատրության մեջ հղում է արվում օրենքին, որտեղ «բացառությամբ» բաժնում նշվում են անհայտ կորածների ընտանիքները։ Այսինքն՝ պաշտոնյաները, մեզնից հրաժարվելով հանդերձ, իրենց նեղություն չեն տվել մանրամասն ծանոթանալու օրենքի դրույթներին»,-պատմում է Լեռնիկ Սաֆարյանը։ Նա արդեն բողոքարկել է որոշումը, սակայն դեռ պատասխան չկա։
Առհասարակ, պաշտոնյաների անհիմն մերժումները համատարած խնդիր են, ասում է Լեռնիկը։ Տղամարդու խոսքով՝ իրենց գյուղում մարտական ​​գործողությունների ժամանակ վիրավորներին մերժելու նման մի քանի օրինակ կա:
Անհայտ կորածը
Անհետանալու պահին Արման Սաֆարյանի տասնութը նոր էր լրացել։ Երիտասարդը հասցրել էր ծառայել ընդամենը մեկուկես ամիս։
Հայրը սիրով մեզ ցույց է տալիս որդու լուսանկարները. «Ահա, տեսեք: Լուսանկարները ծառայության սկզբում, իսկ մեկ ամիս անց: Երկու տարբեր մարդկանց պես, տղաս տեղնուտեղը առնական դարձավ։
Մենք աներևակայելի ուրախ ենք Արենի ծննդյան կապակցությամբ, իսկ Արմանի տեղը մեզ համար անփոխարինելի է։ Մենք չենք փորձում «փոխարինել» կամ «լրացնել», մենք սիրում ենք յուրաքանչյուր երեխայի յուրովի: Այնուամենայնիվ, մեզ մոտ ինչ-որ բան փոխվել է, հանուն ինչ-որ մեկի համար ապրելու անհրաժեշտություն է ծագել»։
Ի՞նչ են զգում անհայտ կորածների հարազատները
Վախենալով դիպչել նուրբ լարերին՝ այնուամենայնիվ հարցնում ենք՝ ինչ են զգում անհայտ կորածների հարազատները։
«Այն, ինչ նրանք զգում են, շատ դժվար է նկարագրել: Կհասկանան միայն նրանք, ովքեր նման վիշտ են վերապրել։ Տան ամեն մի անկյուն որդուս է հիշեցնում։ Հույսը չի մեռել, հրաշքներ պատահում են»,- ասում է Լեռնիկ Սաֆարյանը։ Անհայտ կորածների հարազատները հանդիպում են, զրուցում, կիսվում փորձով, ընդհանուր վիշտը նրանց ավելի է մտերմացրել։
Փոքր-ինչ նրբանկատության մասին
Լեռնիկը բարի խոսքով անդարդարձավ նրբանկատ հարևաններին: «Մեր հարևաններն Ամանորին միշտ շատ գեղեցիկ են զարդարել իրենց տան պատուհանները։ Բայց այս չորս տարին նրանք իրենց թույլ չեն տվել ոչ մի զարդարանք տնից դուրս, իսկ երեխաները մոռացել են ճայթուկների մասին...»:
Պաշտպանության նախարարությունը պետք է մտածի
«Մենք պետությանը տվել ենք ամենաթանկը՝ մեր զվակներին։ Եվ այս անտանելի ցավը տևում է ավելի քան չորս տարի։ Բայց տարօրինակն այն է, որ ՊՆ-ն չէր էլ մտածում, որ մեր անհայտ կորած երեխաներն էլ են արժանի մրցանակների։ Հայրենիքի հանդեպ պարտքը կատարելիս անհայտ կորել են, իսկ հայրենիքը չգիտես ինչու մոռացել է դրա մասին։ Մենք փող չենք խնդրում, մենք վերաբերմունք ենք պահանջում: Կարևորը ոչ թե փողն է, այլ՝ վերաբերմունքը»,- ասում է անհայտ կորած Արման Սաֆարյանի հայրը։
Արմանի ծրագրերն ու խոնարհված ընկուզենին
Շքամուտքում Լեռնիկը հաղորդակից է դարձնում Արմանի մտահղացումներին։ «Տղաս ուզում էր շինանյութի բիզնես սկսել և նկուղն օգտագործել որպես սառնարան։ Մենք շատ մեծ նկուղ ունենք ։ Այգու հողամասն էլ է ընդարձակ։ Արենը կմեծանա, կօգնի։
Ճանապարհին տեսնո՞ւմ եք խոնարհված ընկուզենի։ Ախր մի ժամանակ սլացիկ ծառ էր: Արմանի անհետանալուց հետո ծառը խոնարհվեց»։

Материал подготовлен в рамках проекта ереванской делегации МККК «Гуманитарные проблемы и их освещение. Пропавшие без вести и защита семей».
Обычный дом с необычной судьбой жителей
Дом Лерника Сафаряна из села Каракерт Армавирской области расположился на просторном участке. В дом ведет с десяток ступеней и веранда.
«Проходите, садитесь», - приглашает Лерник гостей. В доме царит аромат, сопровождающий присутствие маленьких детей, на батарее сушатся детские вещи.
6 ноября у Лерника и его супруги Марии родился сын. Родители назвали мальчика Арен. Малыш появился на свет с помощью ЭКО в рамках государственной программы поддержки семей погибших и без вести пропавших.
С хозяйкой дома и новорожденным нам встретиться не пришлось, супруги чтут традиции (до окончания 40 дней с рождения ребенка посторонние не должны видеть малыша).
Арен третий ребенок в семье. Старший сын, Арман Сафарян, пропал без вести во время 44-дневной войны в Гадрудском районе. У супругов есть также замужняя дочь и две внучки.
Появление маленького Арена
Беседу начинаем с расспросов про новорожденного. «Отношением врачей мы очень довольны, и до рождения, и после. Министр здравоохранения даже лично поздравила», - рассказывает Лерник Сафарян. Появление Арена стало возможно не с первой попытки, но родители были настойчивы, и после нескольких процедур наконец услышали долгожданную новость. «Через пару лет обязательно будем пытаться родить еще одного пацана», - делится планами Лерник. Сейчас Лернику 58, Марии 45.
Глава семьи в настоящее время работает сторожем в местной школе, Мария ухаживает за новорожденным и не работает. Работать как прежде в поле Лерник не может ни физически, ни морально: «Все напоминало Армана, каждый куст и межа, ведь Арман всегда мне помогал в поле».
Государство оказывает семьям без вести пропавших военнослужащих материальное содействие, последнее такое решение было принято в октябре https://news.am/rus/news/845613.html.
При содействии делегации МККК Сафарян имеет небольшой животноводческий бизнес.
Чиновники
По законодательству страны, с появлением третьего ребенка в семье родителям полагается дополнительная финансовая помощь. «Мы обратились и получили отказ. В пояснении приводится ссылка на закон, где в разделе «за исключением» указаны в том числе семьи без вести пропавших. То есть чиновники, отказывая нам, не удосужились тщательно ознакомиться с положениями закона», - говорит Лерник Сафарян. Решение он уже обжаловал, ответа пока нет.
Вообще, необоснованные отказы чиновников широко распространенная проблема, говорит Лерник. По словам мужчины, в их селе есть несколько таких примеров отказов раненым в ходе боевых действий.
Пропавший без вести
Арману Сафаряну на момент исчезновения было немногим за восемнадцать. Юноша успел прослужить всего полтора месяца.
Отец любовно демонстрирует нам фотографии сына: «Вот, посмотрите. Фото в начале службы, и через месяц. Как два разных человека, мой мальчик сразу стал старше.
Мы безумно рады рождению Арена, и место Армана для нас невосполнимо. Мы не пытаемся «заменить» или «заполнить», каждого ребенка мы любим по-своему. И все же что-то для нас изменилось, появилась потребность жить для кого-то».
Что чувствуют родные без вести пропавших
Опасаясь задеть тонкие струны, все же спрашиваем, что чувствуют родные без вести пропавших.
«Что чувствуют, это очень сложно описать. Поймут только те, кто пережил похожее. Каждый угол в доме напоминает о сыне. Надежда не умерла, чудеса ведь случаются», - говорит Лерник Сафарян. Родные без вести пропавших встречаются, беседуют, делятся переживаниями, общее горе их породнило.
Немного о тактичности
Отдельно добрым словом Лерник коснулся тактичных соседей. «Наши соседи всегда очень красиво украшали окна домов на новый год. Но эти четыре года они не позволили себе ни одного украшения за пределами дома, и дети их позабыли про хлопушки…»
Министерство обороны должно подумать
«Мы отдали государству самое дорогое, наших детей. И больше четырех лет длится эта невыносимая боль. Но вот что странно, министерство обороны даже не подумало, что наши пропавшие без вести дети тоже достойны наград. Они пропали без вести выполняя свой долг перед Родиной, а Родина почему-то забыла об этом. Мы не просим денег, мы требуем отношения. Не деньги важны, а отношение», - считает отец пропавшего без вести Армана Сафаряна.
Планы Армана и поникший орешник
На крыльце Лерник делится задумками Армана. «Сын хотел начать бизнес стройматериалов, а подвал использовать как холодильник. У нас ведь очень большой подвал. И приусадебный участок большой. Арен подрастет, будет помогать.
А видите у дороги наклонившееся ореховое дерево? Оно ведь прямым было. Наклонилось после исчезновения Армана».