Ասիական երկրներն ավելացնում են նավթի գնումները Սաուդյան Արաբիայից և կրճատում Ռուսաստանից։ Դրան գումարվում է տարածաշրջանում նավթի պահանջարկի ընդհանուր անկումը: Հաջորդ տարի մատակարարների միջև մրցակցությունը կարող է էլ ավելի սրվել, գրում է The Moscow Times-ը։
Սաուդյան Արաբիայի նավթի մատակարարումների ծավալները ասիական երկրներ ավանդաբար գերազանցում են ռուսականին։ Բայց վերջին երեք ամիսներին նկատվում է ճեղքվածքի աճ, որը հատկապես զգալի դարձավ նոյեմբերին։ Սաուդյան Արաբիայի նավթի միջին օրական ներմուծումը հոկտեմբերի 5,28 մլն-ից աճել է մինչև 5,83 մլն բարել, ըստ LSEG Oil Research-ի, մինչդեռ ռուսական նավթը 3,96 մլն-ից նվազել է մինչև 3,51 մլն, ինչը հունվարից ի վեր ամենացածր մակարդակն է:
Այսպիսով, ամսական մատակարարումների ճեղքվածքը կազմել է 2,32 մլն բարել; Նման բան երբեք չի եղել այս տարի։
Ռուսաստանը, ըստ էության, ապավինում է միայն Չինաստանին և Հնդկաստանին՝ իր նավթի համար արտարժույթ ստանալու համար, մինչդեռ Սաուդյան Արաբիան ունի հաճախորդների ավելի բազմազան բազա: Միևնույն ժամանակ, երկու հիմնական գնորդներն էլ նախընտրել են մերձավորարևելյան նավթը ռուսականից, նշում է Reuters-ը:
Չինաստանը վերջիններիս գնումները կրճատել է 2,19 միլիոնից մինչև 2,04 միլիոն, իսկ Հնդկաստանը՝ 1,75 միլիոնից մինչև 1,47 միլիոն; Միաժամանակ Չինաստանը սաուդյան նավթի ներմուծումը 1,62 միլիոնից հասցրել է 1,68 միլիոնի, իսկ Հնդկաստանը՝ 610 հազարից 770 հազարի։
Վերաբաշխումը տեղի է ունենում ռուսական ստվերային նավատորմի տանկերների դեմ արևմտյան պատժամիջոցների խստացման ֆոնին։ Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիան սև ցուցակում ընդգրկեց 30 նավ՝ ընդհանուր սահմանափակումներով հասցնելով 73 տանկերի: Այսինքն՝ Ռուսաստանի համար ավելի դժվար կլինի նավեր գտնել՝ նավթ ու նավթամթերք մատակարարելու համար։
Բացի այդ, գալիք տարում հաճախորդների համար մրցակցությունը կարող է սրվել։ 2024 թվականին Ասիայում նավթի սպառումը հավանաբար ավելի ցածր կլինի, քան մեկ տարի առաջ՝ չնայած Միջազգային էներգետիկ գործակալության և ՕՊԵԿ-ի աճի կանխատեսումներին (կարտելը հուլիսից սկսած ամեն ամիս նվազեցնում է իր գնահատականները): Ընթացիկ տարվա 11 ամիսներին ներմուծումը կազմել է օրական 25,52 մլն բարել, ինչը 370 հազարով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Անկման հիմնական պատճառը Չինաստանից պահանջարկի նվազումն է, որի տնտեսությունը դանդաղում է, անշարժ գույքի շուկան (որը նրան աջակցող շինարարության ոլորտի հետ միասին նավթի և նավթաքիմիական ապրանքների խոշոր սպառող է) ճգնաժամի մեջ է։ Միաժամանակ, երկիրը բեռնատարներն անցնում են գազի՝ արագորեն մեծացնելով էլեկտրական մեքենաների արտադրությունը (դրանց կեսից ավելին արդեն վաճառված է) և արևային էներգիայի արտադրությունը։

Страны Азии увеличивают закупки нефти в Саудовской Аравии и сокращают их в России. На это накладывается общее снижение спроса на нефть в регионе. В следующем году конкуренция среди поставщиков может еще больше обостриться, сообщает The Moscow Times.
Объемы поступления саудовской нефти в страны Азии традиционно превышают российские. Но в последние три месяца наметилось увеличение разрыва, который в ноябре стал особенно существенным. Среднесуточный импорт саудовской нефти вырос с 5,28 млн в октябре до 5,83 млн баррелей, по данным LSEG Oil Research, а российской – упал с 3,96 млн до 3,51 млн, самого низкого уровня с января.
Таким образом, разрыв в месячных поставках составил 2,32 млн баррелей; такого в нынешнем году еще не было.
Россия в стремлении получить валюту за свою нефть рассчитывает фактически лишь на Китай и Индию, тогда как Саудовская Аравия имеет более разнообразную клиентскую базу. При этом оба главных покупателя предпочли ближневосточную нефть российской, отмечает Reuters:
Китай сократил закупки последней с 2,19 млн до 2,04 млн, а Индия – с 1,75 млн до 1,47 млн; при этом Китай увеличил импорт саудовской нефти с 1,62 млн до 1,68 млн, а Индия – с 610 000 до 770 000.
Перераспределение происходит на фоне ужесточения западных санкций в отношении танкеров российского теневого флота. На прошлой неделе Великобритания внесла в черный список 30 судов, в результате под ограничениями находятся уже 73 танкера. То есть России будет сложнее находить суда для доставки нефти и нефтепродуктов.
Кроме того, в наступающем году борьба за клиентов может обостриться. Потребление нефти в Азии в 2024 г., по всей видимости, окажется ниже, чем годом ранее, несмотря на прогнозы роста со стороны Международного энергетического агентства и ОПЕК (картель при этом с июля ежемесячно снижает свои оценки). За первые 11 месяцев этого года импорт составил 25,52 млн баррелей в сутки, что на 370 000 меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Основная причина спада – снижение спроса со стороны Китая, чья экономика замедляется, рынок недвижимости (который вместе с работающей на него строительной отраслью является крупным потребителем нефтяных и нефтехимических продуктов) находится в кризисе. При этом страна переводит грузовики на газ, стремительно наращивает выпуск электромобилей (их уже продается больше половины) и солнечную электрогенерацию.