Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) իր Կառավարման խորհրդի նիստում 0,25 տոկոսային կետով նվազեցրել է եվրոգոտու բոլոր երեք հիմնական տոկոսադրույքները։ Հանդիպման արդյունքներով հրապարակված հաղորդման մեջ նշվում է, որ ավանդի տոկոսադրույքը դեկտեմբերի 18-ից կկազմի 3%, հիմնական վերաֆինանսավորման գործառնությունների տոկոսադրույքը` 3,15%, իսկ մարժային վարկերի տոկոսադրույքը` 3,4%:
Սա տոկոսադրույքների չորրորդ իջեցումն է հունիսից ի վեր, երբ ԵԿԲ-ն սկսեց դրամավարկային քաղաքականության աստիճանական մեղմացման ցիկլը՝ եվրոգոտում արժեզրկման տեմպերի դանդաղման պայմաններում, հայտնում է DW-ն։
Բանկի խորհուրդը նախատեսում է արժեզրկումը եվրոգոտում կայունացնել 2% մակարդակի վրա: Ակնկալվում է, որ 2024 թվականի վերջին այն կկազմի 2,4 տոկոս։ Ընդ որում, նոյեմբերին բազային արժեզրկունը կազմել է 2,3%։
Հունիսի սկզբին Եվրոպական կենտրոնական բանկը 2019 թվականից առաջին անգամ նվազեցրել էր հիմնական տոկոսադրույքը եվրոգոտում 4,5%-ից մինչև 4,25% տարեկան։ Այն ժամանակ այդ մեղմացումը դրամավարկային քաղաքականության առաջին նման քայլն էր Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի հետևանքով առաջացած էներգետիկ ճգնաժամից հետո:

Европейский центральный банк (ЕЦБ) на заседании Совета управляющих снизил все три основные процентные ставки в еврозоне на 0,25 процентных пункта. В сообщении, опубликованном по итогам заседания, говорится, что ставка по депозитам с 18 декабря составит 3%, ставка основных операций рефинансирования - 3,15%, ставка по маржинальным кредитам - 3,4%.
Это четвертое снижение ставок с июня, когда ЕЦБ начал цикл постепенного смягчения денежно-кредитной политики на фоне замедления темпов инфляции в еврозоне, сообщает DW.
Совет банка планирует стабилизировать инфляцию в еврозоне на уровне 2%. Предполагается, что к концу 2024 года она составит 2,4%. При этом в ноябре базовая инфляция составляла 2,3%.
В начале июня Европейский центробанк впервые с 2019 года снизил ключевую ставку в еврозоне с 4,5% до 4,25% годовых. Тогда это смягчение стало первым подобным шагом в денежно-кредитной политике с начала энергетического кризиса, вызванного войной России против Украины.