Գերմանական պատվիրակությունը՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով գերմանացի հանձնակատար Թոբիաս Թունկելի գլխավորությամբ, բանակցություններ է վարել Սիրիայում իշխանության եկած թուրքամետ «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորման առաջնորդ Ահմեդ ալ-Շարաայի, խմբավորման արտաքին գործերի ներկայացուցիչ Զայեդ ալ-Աթթարի և անցումային կառավարության կրթության նախարարի հետ, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Գերմանիայի ԱԳՆ-ին։
Երեքշաբթի անցկացված հանդիպմանը երկու կողմերը քննարկել են Սիրիայում քաղաքական անցումը և մարդու իրավունքները, ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ պատվիրակությունը զրուցել է քաղաքացիական հասարակության և կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և շրջել Դամասկոսում Գերմանիայի դեսպանատան շենքում։
«Քննարկումը կենտրոնացած էր քաղաքական անցման և փոքրամասնությունների և կանանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մեր ակնկալիքների վրա, որպեսզի կարողանանք խաղաղ զարգացում տեսնել Սիրիայում»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Немецкая делегация во главе с комиссаром ФРГ по Ближнему Востоку Тобиасом Тункелем провела переговоры с лидером пришедшей к власти в Сирии протурецкой группировки «Хайат Тахрир аш-Шам» Ахмедом аль-Шараа, представителем группировки по иностранным делам Заидом аль-Аттаром и министром образования переходного правительства, сообщает Reuters со ссылкой на МИД Германии.
На встрече во вторник обе стороны обсудили политический переходный период в Сирии и права человека, говорится в заявлении Министерства иностранных дел, добавляя, что делегация пообщалась с представителями гражданского общества и религиозных организаций и осмотрела здание посольства Германии в Дамаске.
«Основное внимание в ходе дискуссии было уделено политическому переходу и нашим ожиданиям в отношении защиты меньшинств и прав женщин, чтобы мы могли увидеть мирное развитие событий в Сирии», - говорится в заявлении.