ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի իշխանության գալը չի ազդի Ուկրաինային զենքի մատակարարումների համակարգման համար արևմտյան երկրների խմբի աշխատանքի վրա։ Այս մասին երեքշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում ասել է Պենտագոնի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։
«Ես չեմ կարող խոսել այն մասին, թե հաջորդ վարչակազմը ինչ կորոշի իր դերի մասին [միջազգային դոնորների խմբի շրջանակներում], բայց ես մեծ վստահություն ունեմ Եվրոպայի հանձնառության, կարողությունների, փորձի և առաքելության հանդեպ ակնառու հավատի վրա», - ասել է նա: Պենտագոնի խոսնակը վստահություն է հայտնել, որ Ուկրաինայի ռազմական կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված արևմտյան երկրների աշխատանքը «այս կամ այն ​​ձևով կշարունակվի»։
Հունվարի 9-ին Գերմանիայի Ռամշտեյն ավիաբազայում կկայանա Ուկրաինային սպառազինությունների մատակարարումը համակարգող արևմտյան երկրների խմբի 25-րդ հանդիպումը։ Դրան կմասնակցի ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը։

Приход администрации избранного президента США Дональда Трампа не отразится на работе группы западных стран по координации поставок вооружений Украине. Об этом во вторник на брифинге заявил представитель Пентагона высокого ранга.
«Не могу говорить о том, какое решение примет будущая администрация по поводу ее роли [внутри международной группы доноров], однако я в высокой степени уверен в европейских обязательствах, возможностях, опыте и выдающейся вере в миссию», - указал он. Представитель Пентагона выразил уверенность в том, что работа западных стран по укреплению военных возможностей Украины «продолжится в том или ином виде».
25-е заседание группы западных стран по координации поставок вооружений Украине пройдет на авиабазе Рамштайн в Германии 9 января. В нем примет участие министр обороны США Ллойд Остин.