Գերմանական Rheinmetall պաշտպանական կոնցեռնը 2024 թվականի վերջին Ուկրաինա է մատակարարել առաջին նոր «Lynx» հետևակային մարտական ​​մեքենան (IFV): Այս մասին հայտնում է Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթը։
Հետևակի մարտական ​​մեքենան արտադրվել է ընկերության գործարանում՝ Ունտերլուս գյուղում (Ներքին Սաքսոնիայի դաշնային նահանգ): «Այնտեղ այն այժմ կփորձարկվի զինված ուժերի կողմից, որպեսզի զանգվածային արտադրության վերաբերյալ որոշում կայացվի որքան հնարավոր է շուտ», - պարբերականին ասել է Rheinmetall-ի գործադիր տնօրեն Արմին Փափերգերը:
Lynx-ը ներկայումս արտադրվում է Հունգարիայում այդ երկրի զինված ուժերի համար: Բացի այդ, Rheinmetall-ը ցանկանում է արտադրել այս հետևակի մարտական մեքենաները իտալական Leonardo կոնցեռնի հետ միասին, ինչպես նաև ակնկալում է դրանք հավաքել Ուկրաինայում գտնվող իր գործարանում։ Lynx-ն առաջին անգամ ներկայացվել է 2016 թվականին։
Rheinmetall-ը Գերմանիայի ամենամեծ պաշտպանական ընկերությունն է։ Նա մեծ օգուտ է քաղում Ուկրաինայի հակամարտությունից, ուստի ապագայում ակնկալում է շահույթի զգալի աճ և մեծացնում է իր արտադրական հզորությունները։

Германский оборонный концерн Rheinmetall поставил Украине в конце 2024 года первую новейшую гусеничную боевую машину пехоты (БМП) Lynx. Об этом сообщила газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.
БМП была произведена на заводе компании в населенном пункте Унтерлюс (федеральная земля Нижняя Саксония). «Там она теперь будет опробована вооруженными силами, с тем чтобы как можно скорее могло быть принято решение о серийном производстве», - заявил изданию глава Rheinmetall Армин Паппергер.
Lynx сейчас производится в Венгрии для вооруженных сил этой страны. Кроме того, Rheinmetall хочет производить эти БМП вместе с итальянским концерном Leonardo и также рассчитывает собирать их на своем заводе на Украине. Впервые Lynx была представлена в 2016 году.
Rheinmetall - крупнейшая оборонная компания Германии. Она извлекает серьезную выгоду из конфликта на Украине, поэтому рассчитывает в дальнейшем на значительное увеличение прибыли и наращивает производственные мощности.