Քաղաքական առումով Հայաստանին սպասում են Եվրամիությունում, ԵՄ-ն ցանկանում է ավելի ընդլայնվել դեպի արևելք և հարավ, բայց գործնականում բոլորովին այլ տեսք ունի, քանի որ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը շատ բարդ է։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գերմանացի քաղաքագետ Ալեքսանդր Ռարը։
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանը լավագույն դեպքում կարող է անդամակցել Եվրամիությանը 10 տարի հետո։
Նա հիշեցրեց, որ երկիրը, որը ցանկանում է անդամակցել Եվրամիությանը, պետք է մի շարք շատ բարդ որոշումներ կայացնի, փոխի իր իրավական համակարգը, իր տնտեսությունը մոտեցնի ԵՄ չափանիշներին և համաձայնի դաշնակից լինել անվտանգության հարցերում։
«Սրանք բոլոր հարցերն են, որոնք այդքան շուտ չեն լուծվելու Հայաստանի հետ կապված։ Այդ ընթացքում Եվրամիությունը կշարունակի խոստանալ և գրավել Հայաստանին դեպի իրեն՝ առաջին հերթին Հայաստանին ռուսական ուղեծրից և Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս բերելու համար։ Սակայն գործնականում երկար ժամանակ տեղի չի ունենա։ Եվրամիությունն այժմ բոլորովին այլ խնդիրներ ունի, քան իրավիճակը Կովկասում։
Երկրորդ՝ Եվրամիությանն անդամակցելու համար Հայաստանը պետք է ստանա այս ասոցիացիայի բոլոր անդամների համաձայնությունը։ Պետք է տարիներ շարունակ աշխատել, շատ հարցեր լուծել, շատ կամուրջներ կառուցել։ Դա երկար գործընթաց է: Միաժամանակ չեմ բացառում, որ Հայաստանը կարող է մոտենալ Եվրամիությանը»,- ընդգծեց փորձագետը։
Նա կրկնեց, որ Հայաստանի մուտքը Եվրամիություն ներկայումս անիրատեսական է, քանի որ ԵՄ-ն չունի փող կամ բավարար քաղաքական կամք։
«Եվրամիությունը ցանկանում է նոր անդամներ հավաքագրել, բայց ոչ ոք չգիտի, թե ինչպես դա անել իրականում: Բոլորը հասկանում են, որ խոչընդոտները չափազանց շատ են։ Կարծում եմ՝ պետք է ազնիվ բանակցություններ վարել, որ ներկա փուլում Եվրամիության ընդլայնումն անհնար է։ Միակ բանը, ինչի վրա Հայաստանը կարող է հույս ունենալ, այն է, որ Եվրամիությունը կհամաձայնի խորացնել Հայաստանի համար ասոցացման կարգավիճակը և վերահսկի, թե ինչպես է Հայաստանը անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու դեպի Եվրամիություն։ Դուք պետք է պատրաստ լինել շատ դժվար ճանապարհին, որը կտևի երկար տարիներ: Եվ մենք չգիտենք, թե ինչպիսին կլինի Եվրոպան 20 տարի հետո»,- ասաց Ռահրը։
Նրա գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի գործոնները հիմնարար ազդեցություն ունեն Եվրամիության հետ Հայաստանի մերձեցման հեռանկարների վրա։ Բացի այդ, իր դերն ունի նաև ռուսական գործոնը, քանի որ պարզ չէ, թե ինչպես կզարգանան Եվրոպայի և Ռուսաստանի հարաբերությունները Ուկրաինայի պատերազմից հետո։
«Թուրքիան ամեն դեպքում ավելի կարևոր գործոն է, քան Ադրբեջանը։ Թուրքիան գտնվում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև։ Այսօր ԵՄ-ն կարծում է, որ գաղափարական պատճառներով Թուրքիան չի կարող ընդունվել Եվրամիություն։ Եվրամիության երկրներից շատերը չեն ցանկանում Թուրքիային ընդունել այս կազմակերպության մեջ, սակայն եթե բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի հետ, ապա միշտ առաջին պլան է մղվում Եվրամիության պահանջը՝ բացել Թուրքիայի հետ սահմանը՝ դրա միջոցով աշխարհագրորեն հաղորդակցվելու համար:
Այսինքն՝ Հայաստանը դեռ շատ դժվար ճանապարհ ունի անցնելու Թուրքիայի հետ ցանկացած տեսակի հարաբերություններ կառուցելու համար՝ նախքան Եվրամիությանն անդամակցելու մասին լրջորեն մտածելը։ Սա նույնպես պատնեշ է, բայց դա չի նշանակում, որ Հայաստանը կհրաժարվի իր կուրսից։ Հիմա նա հայտարարում իր մասին, գնդակը Բրյուսելի դաշտում է։ Սակայն Հայաստանը վերջին տարիներին պետք է վերացներ առկա արգելքները»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Политически Армению в Европейском союзе ждут, ЕС хочет расширяться дальше на восток и на юг, но на практике это выглядит совсем по-другому, так как процесс вхождения в Евросоюз очень сложный. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил немецкий политолог Александр Рар.
По его оценке, Армения может войти в Евросоюз в лучшем случае через 10 лет.
Он напомнил, что страна, которая хочет вступить в Европейский союз, должна принять ряд очень сложных решений, поменять юридическую систему, приближать экономику к стандартам ЕС, согласиться быть союзником в вопросах безопасности.
«Это все те вопросы, которые в отношении Армении не будут решены так скоро. А пока Европейский союз будет обещать и привлекать Армению к себе, в первую очередь для того, чтобы вытащить Армению из российской орбиты и с Евразийского экономического союза. Однако на практике долгое время ничего происходить не будет. У Европейского союза сейчас совсем другие проблемы нежели ситуация на Кавказе.
Во-вторых, для вхождения в Европейский союз Армении нужно будет получить согласие всех членов этого объединения. Нужно будет годами поработать, решить много вопросов, заново выстроить очень много мостов. Это длительный процесс. При этом я не исключаю, что Армения может сблизиться с Европейским союзом», – подчеркнул эксперт.
Он повторил, что вхождение Армении в Европейский союз на данный момент нереалистично, так как у ЕС нет денег и достаточной политической воли.
«Европейский союз хочет набирать новых членов, но как это сделать в реальности, никто не знает. Все понимают, что преград слишком много. Я считаю, что нужно вести честные переговоры о том, что на нынешнем этапе расширения Европейского союза невозможно. Единственное, на что может Армения надеяться, это на то, что Европейский союз согласится углубить статус ассоциации для Армении и следить за тем, как Армения будет делать нужные шаги в сторону Европейского союза. Необходимо быть готовым на очень сложный путь, который будет длиться многие годы. И мы не знаем, как Европа будет выглядеть через 20 лет», – сказал Рар.
По его оценке, факторы Азербайджана и Турции кардинально влияют на перспективы сближения Армении с Евросоюзом. Кроме того, влияет также фактор России, так как непонятно, как будут складываться отношения Европы с РФ после войны на Украине.
«Турция все же более важный фактор, чем Азербайджан. Турция находится между Арменией и Европейским союзом. Сегодня ЕС считает, что по идеологическим причинам Турцию принимать в Европейский союз невозможно. Большинство стран Европейского союза не хотят принимать Турцию в эту организацию, но если вести переговоры с Арменией, то на передний план всегда выходит требование Европейского союза открыть границу с Турцией, чтобы через нее географически общаться.
То есть Армении еще предстоит пройти тяжелейший путь выстраивания каких-либо отношений с Турцией перед тем, как серьезно думать о том, чтобы войти в Европейский союз. Это тоже барьер, но это не означает, что Армения откажется от своего курса. Сейчас она заявляет о нем, мяч на стороне Брюсселя. Однако и Армения за последние годы должна была убрать существующие барьеры», – заключил политолог.