Միլիարդատեր Իլոն Մասկը ծաղրի է ենթարկել Associated Press-ն (AP) այն տեղեկությունից հետո, երբ այն ԱՄՆ բյուջեից ստացել է ավելի քան 52 միլիոն դոլար։
«Associated Propaganda» («Ասոցիացված քարոզչություն»),- X-ի իր հարթակում գրել է Մասկը՝ մեկնաբանելով լրագրող Չեդվիկ Մուրի գրառումը։
Մուրն ավելի վաղ հրապարակել էր տվյալներ, որոնք ցույց էին տալիս, որ AP-ն ֆինանսավորում է ստացել տարբեր պետական ​​կառույցներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ Գլոբալ լրատվամիջոցների գործակալությունից (USAGM)՝ 37,27 միլիոն դոլար, Պետդեպարտամենտը ՝ 8,49 միլիոն դոլար, և Պենտագոնը՝ 4,37 միլիոն դոլար:
Մասկը նախկինում մեղադրել էր New York Times-ին ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին փոփոխությամբ երաշխավորված խոսքի ազատության վրա հարձակվելու մեջ։ Մասկն արդեն քննադատել է նաև Reuters և Associated Press լրատվական գործակալությունները։ Նա Reuters-ին անվանել է աշխարհի ավանդական լրատվամիջոցներից վատագույնը:

Elon Musk has mocked the Associated Press (AP) after it was revealed that it received more than $52 million from the US budget.
“Associated Propaganda,” Musk wrote on X, commenting on a post by journalist Chadwick Moore.
Moore had previously published data showing that the AP received funding from various US government agencies, including the United States Agency for Global Media (USAGM)—$37.27 million, the State Department—$8.49 million, and the Pentagon—$4.37 million.
Musk, who has taken over as head of the US Department of Government Efficiency (DOGE), had previously accused The New York Times of attacking the freedom of speech guaranteed by the First Amendment to the US Constitution.