ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահ Ջուզեպպե Կավո Դրագոնեն չի բացառել է, որ ԱՄՆ-ը Եվրոպայից դուրս կբերի իր զորքերի մի մասը, սակայն ամբողջությամբ դուրս չի գա դաշինքից։ Դրա մասին նա ասել է Bloomberg-ին տված հարցազրույցում։
Նրա կարծիքով՝ Վաշինգտոնը չի ծրագրում լքել դաշինքը, սակայն Եվրոպայից զորախմբի մի մասի դուրսբերումը կարող է օրակարգային լինել «այն պարտավորությունների պատճառով, որոնք ԱՄՆ-ն ունի այստեղից հեռու՝ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում»։ «Սակայն ես չեմ հավատում, որ ամերիկյան զորքերի զգալի մասը կլքի Եվրոպան»,- հավելել է նա։
Կավո Դրագոնեն համաձայնել է որոշ եվրոպական կառավարությունների արտահայտած այն տեսակետների հետ, ըստ որոնց իրենք պետք է ավելացնեն պաշտպանական ծախսերը՝ ԱՄՆ առաջնահերթությունների փոփոխության լույսի ներքո: «Կա որոշակի անհավասարակշռություն, և դրա համար մենք պետք է այն շտկենք»,- հայտարարել է իտալացի զինվորականը։
Նա «հերետիկոսություն» է որակել այն տեսակետը, թե Եվրոպան ի վիճակի չէ ինքնուրույն ապահովել սեփական պաշտպանությունը։ Կավո Դրագոնեն ընդգծել է, որ եվրոպական ռազմական ուժերը պետք է լրացնեն պաշտպանական կարողությունների բացերը, որոնք կառաջանան, երբ ամերիկյան որոշ ուժեր Եվրոպայից դուրս բերվեն։

Chair of the NATO Military Committee, Giuseppe Cavo Dragone has not ruled out that the US will withdraw part of its troops from Europe, but will not completely withdraw from the alliance, he told Bloomberg.
In his opinion, Washington does not plan to leave NATO, but the pulling out of part of its contingent from Europe may be on the agenda due to the commitments that the US has far from here, in the Pacific region. However, he does not believe that a considerable part of American troops will leave Europe.
Dragone agreed with the views expressed by some European governments, according to which they should increase defense spending in light of the change in US priorities. There is a certain imbalance, and therefore they must correct it, the Italian military official said.
He said the view that Europe is incapable of defending itself was heretical. Giuseppe Cavo Dragone stressed that European military forces must fill the gaps in defense capabilities that will arise when some American forces are removed from Europe.