Չինաստանի կառավարությունը մասամբ չեղարկել է Եվրախորհրդարանի անդամների և ենթահանձնաժողովի նկատմամբ 2021 թվականի մարտին սահմանված պատժամիջոցները։ Այս մասին հաղորդում է Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ համապատասխան նամակը ստացվել է ապրիլի 25-ին՝ Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մետսոլայի անունով։ Նա մտադիր է այս մասին տեղեկացնել խմբակցությունների ղեկավարներին չորեքշաբթի օրը։
Մասնավորապես, պատժամիջոցները չեղարկվել են Եվրոպական խորհրդարանի մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի և չորս պատգամավորների՝ գերմանացի Միխայել Գալերի, ֆրանսիացի Ռաֆայել Գլյուքսմանի, սլովակիայից Միրիամ Լեքսմանի և բուլղարիայից Իլհան Կուչյուկի նկատմամբ։
Սակայն թերթը պնդում է, որ սահմանափակումները շարունակում են կիրառվել Ռեյնհարդ Բյուտիկոֆերի (Կանաչներ) և ԵՄ խորհրդի քաղաքական և անվտանգության կոմիտեի նկատմամբ։
ԵՄ-ն պնդում է, որ պատժամիջոցները վերացնելու նախաձեռնությունը եկել է Պեկինից։ Բրյուսելում որոշումը ընկալվում է որպես ԵՄ-ին միանալու քայլ՝ Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրային հակամարտության ֆոնին։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ պատժամիջոցներ են սահմանվել Չինաստանի Սինցզյան-Ույղուրական ինքնավար շրջանի (ՍՈՒԱՇ) ներքին գործերին միջամտելու համար։ Սա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ԵՄ 27 պետությունների արտաքին գործերի նախարարները հաստատեցին սահմանափակող միջոցներ 11 անհատների և 4 ընկերությունների նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից և Չինաստանից, որոնք, համայնքի կարծիքով, ներգրավված են մարդու իրավունքների խախտումներում։ Այդ ժամանակ ԵՄ պատժամիջոցների ենթարկված չինացի քաղաքացիների թվում էին Սինցզյանի հանրային անվտանգության բյուրոյի ղեկավար Չեն Մինգգոն, կուսակցական կոմիտեի անդամ և այս շրջանի քաղաքական-իրավական հանձնաժողովի ղեկավար Վան Մինգշանը, Սինցզյան-Ույղուրյան ինքնավար շրջանի կուսակցական կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ Վան Ցզյունչենգը, ինչպես նաև Ժողովրդական կոնգրեսի (շրջանի բարձրագույն օրենսդիր մարմին) մշտական ​​կոմիտեի փոխնախագահ Չժու Հայլունը։

The Chinese government has partially lifted its sanctions imposed on several members and a subcommittee of the European Parliament in March 2021, reports the Frankfurter Allgemeine Zeitung daily.
The respective letter was received on April 25—and it was addressed to president of the European Parliament, Roberta Metsola. She plans to inform the leaders of the European Parliament groups about this.
In particular, the aforesaid sanctions were lifted against the European Parliament's Subcommittee on Human Rights and four members of the European Parliament (MEPs): Michael Gahler (Germany), Raphael Glucksmann (France), Miriam Lexmann (Slovakia), and Ilhan Kyuchyuk (Bulgaria).
However, the sanctions continue to apply to Reinhard Betikofer (Germany) and the EU Council's Political and Security Committee.
The EU claims that the initiative to lift these sanctions came from Beijing.
In Brussels, this decision is viewed as a step towards joining the EU amid the trade conflict between China and the United States.
The aforesaid MEPs were sanctioned by China for interfering in the internal affairs of the country's Xinjiang Uygur Autonomous Region. This came after the foreign ministers of the 27 EU countries had approved restrictive measures against 11 individuals and 4 companies, including from Russia and China, which the EU believes are involved in human rights violations.