Ջամմու և Քաշմիրում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից և Նյու Դելիի կողմից Պակիստանի քաղաքացիներին նախկինում տրված վիզաները չեղարկելու որոշումից հետո Հնդկաստանը լքել է մոտ 786 պակիստանցի քաղաքացի, այդ թվում՝ 55 դիվանագետ, նրանց ընտանիքների անդամներ և դեսպանատան օժանդակ անձնակազմ։ Այս մասին հայտնում է PTI գործակալությունը՝ հղում անելով պաշտոնական աղբյուրին։
Բացի այդ, ապրիլի 24-ից ի վեր 1465 հնդիկ, այդ թվում՝ 25 դիվանագետ և պաշտոնյա, Պակիստանից Հնդկաստան են անցել Փանջաբի միջազգային սահմանային անցակետով։
Նյու Դելիում Պակիստանի դեսպանատան երեք պաշտպանության խորհրդականներ ապրիլի 23-ին հայտարարվել են անցանկալի անձ և մեկ շաբաթ ժամանակ են տրվել Հնդկաստանը լքելու համար։ Այս ռազմական կցորդների բաժնի հինգ աշխատակիցներ նույնպես ստիպված են եղել լքել երկիրը։ Հնդկաստանը նաև հետ է կանչել իր ռազմական կցորդին Իսլամաբադում գտնվող Հնդկաստանի դեսպանատնից։

As many as 786 Pakistani nationals, including 55 diplomats, their family members and embassy support staff have left India after the terrorist attack in Jammu and Kashmir in connection with New Delhi’s decision to revoke visas issued to Pakistani citizens, an official source said, reports the PTI news agency.
Also, 1,465 Indians, including 25 diplomats and officials, have crossed the border from Pakistan into India through the international border crossing in Punjab since April 24.
Three defense advisers at the Pakistani embassy in New Delhi were declared persona non grata on April 23 and given one week to leave India. Five members of the department of these defense attaches were also forced to leave the country. India also recalled its defense attaché from the Indian embassy in Islamabad.
Relations between India and Pakistan have been strained since April 22, when dozens of people were killed as gunmen opened fire on tourists in Pahalgam, Kashmir.