Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը նորից հանդես է եկել աշխարհում առեւտրային պատերազմներ վարելու փորձերիկ դեմ, տեղեկացրել է «Սինհուան»։
Պեկինում Չինաստանի եւԼատինական Ամերիկայի ու Կարիբյան ավազանի պետությունների միության (CELAC) համագործակցության ֆորումի շրջանակում նախարարական հանդիպման բացման արարողության ժամանակ նա նշել է, որ «առեւտրային պատերազմներում հաղթողներ չկան», եւ «հեգեմոնիան կհանգեցնի միայն ինքնամեկուսացման»։
«Չտեսնված փոփոխությունների եւ միահյուսվող ռիսկերի բազմության, ինչպես նաեւ միջազգային զարգացումն ու բարգավաճումն առաջ տանելու դարաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանել կարելի է միայն համագործակցության միջոցով»,- ավելացրել է Չինաստանի նախագահը։

Chinese President Xi Jinping spoke out against the practice of waging trade wars in the world, Xinhua reports.
There are no winners in tariff wars and trade wars, and bullying and hegemony will only result in self-isolation, Xi said when delivering a keynote speech at the opening ceremony of the fourth ministerial meeting of the China-CELAC (Community of Latin American and Caribbean States) Forum in Beijing.
As changes unseen in a century are accelerating and multiple risks are intertwined, only by working together can countries maintain world peace and stability and promote global development and prosperity, the Chinese president added.