ԱՄՆ գրոհն Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ հարված էր միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմին եւ ամբողջ միջազգային անվտանգության համակարգին, ինչպես նաեւ կասկածի տակ է դնում Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի (ՄԶՉՊ) արդյունավետությունը։ Այս մասին հայտնել է Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչին Մոսկվա ժամանելուն պես՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների նպատակով։
«ԱՄՆ գրոհն Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա կասկածի տակ է դրել Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրը, խաթարել միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմը եւ բացասական հետեւանքներ կունենա միջազգային անվտանգության համար։ Եվ սա այն մտահոգությունն է, որն այժմ արտահայտել են շատ երկրներ»,- ասել է նա Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերության եթերում։
ՄԶՉՊ-ի համաձայն՝ պայմանագիրն ստորագրող երկրների միջուկային օբյեկտները պետք է գտնվեն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) պաշտպանության ներքո։

The US strike on Iran's nuclear facilities calls into question the effectiveness of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT), Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said upon his arrival in Moscow for talks with Russian President Vladimir Putin.
"The US strike on Iran's nuclear facilities has called into question the effectiveness of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, undermined the nuclear non-proliferation regime, and will have negative consequences for international security. And this is the concern that many countries have now expressed," Araghchi said on the air of Iranian state television and radio.
According to the NPT, the nuclear facilities of the countries that sign the treaty must be under the protection of the International Atomic Energy Agency (IAEA).