Բաքվից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ «սիոնիստական ռեժիմը» Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ Իրանի դեմ լրտեսական և հետախուզական գործողություններ է իրականացրել առանց Ադրբեջանի հետ թույլտվության կամ համակարգման։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի նախկին դեսպան Մոհսեն Պակ Այինը, հաղորդում է Pars Today-ը։
«Այս ժամանակահատվածում Իրանը խոցել է իսրայելական անօդաչու թռչող սարք՝ Իսրայելին հասկացնելու համար, որ այն գտնվում է հսկողության տակ»։
«Իսրայելը ներխուժել է Ադրբեջանի ավիատիեզերական և հետախուզական ծառայություններ՝ առանց երկրի բարձրագույն ղեկավարության իմացության։ Իրանի օդային տարածքը ներխուժվել է այս երթուղով։ Իրանը այդ ժամանակ զգուշացրել է Ադրբեջանին և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հաստատել են դա», - նշել է նա։
Այինը նաև ասել է, որ Իրանը հետաքննություն է անցկացնում՝ պարզելու համար, թե արդյոք Ադրբեջանը օգնել է Իսրայելին 12-օրյա պատերազմի ժամանակ հարձակումներում և եթե դա հաստատվի, ապա Թեհրանը ստիպված կլինի լուրջ միջոցներ ձեռնարկել Բաքվի դեմ։

По информации, полученной от Баку, «сионистский режим» без разрешения и координации с Азербайджаном проводил шпионские и разведывательные операции против Ирана во время войны в Нагорном Карабахе. Об этом заявил бывший посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин, передает Pars Today.
«В этот период Иран сбил израильский дрон, чтобы дать понять Израилю, что он находится под наблюдением.
Израиль проник в аэрокосмические и разведывательные службы Азербайджана, при этом высшее руководство страны не было осведомлено. Через этот маршрут осуществлялось проникновение в воздушное пространство Ирана. В то время Иран предупредил Азербайджан, и высокопоставленные азербайджанские чиновники подтвердили это», - отметил он.
Айин также сообщил, что Иран проводит расследование, чтобы установить, помогал ли Азербайджан Израилю в атаках во время 12-дневной войны, и в случае подтверждения будет вынужден принять серьезные меры в отношении Баку.