Ստամբուլի հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով հերթական դատական նիստից առաջ դատարանի դիմաց են հավաքվել «Հրանտի ընկերները»՝ պահանջելով արդար դատավարություն։
Հավաքվածներն իրենց անհանգստություններն են հայտնել, որ սպասվում է, թե այսօր՝ հունվարի 17-ի դատական նիստին կարող է Դինքի սպանության գործով վճիռ կայացվի։ Դինքի սպանության բացահայտմանն ուղղված կոչերով են հանդես եկել Թուրքիայի «Ժողովրդի ձայն» (HAS) կուսակցության փոխնախագահ Մեհմեդ Բեքարօղլուն, «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Սըրրը Սուրեյե Օնդերը եւ այլոք։
Հավաքվածները պարզել են՝ «Հրանտի համար, արդարության համար», «Բոլորս Հրատն ենք» «Բոլորս հայ ենք» կարգախոսները։
Նշենք, որ ավելի վաղ թուրքական մամուլում նշվել էր, թե Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավճիռը սպասվում է հունվարի 17-ին։
Դինքի փաստաբաններից Արզու Բեջերիքը շեշտել է, թե եթե այսկերպ ավարտվի դատը, այն կլինի խիստ թերի, քանի որ հեռահաղորդակցության վարչության կողմից ուղարկված հեռախոսային ձայնագրությունները պատշաճ չեն ուսումնասիրվել, մի շարք անձիք չեն ներառվել դատական գործընթացին։

ISTANBUL. – Friends of Hrant Dink gathered in front of the court before the trial on the murder case of former chief editor of Agos Armenian newspaper Hrant Dink demanding justice.
The gathered are concerned over the fact that a verdict may be passed on Tuesday. Turkish People’s Voice Party (HAS) deputy head Mehmet Bekaroglu, Peace and Democracy MP Sirri Sureyya Onder called to solve the murder case.
People in front of the court were carrying posters saying “For Hrant, For Justice,” “We are All Armenians”, “We are All Hrant”.
Earlier the Turkish media informed that the end of trial on Hrant Dink case is scheduled on Tuesday. However, one of the lawyers of Dink stressed if the trial ends on Tuesday, it would be incomplete, as the materials are not studied properly and some people were not involved in the case.