Ստամբուլի հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով հերթական դատական նիստից առաջ դատարանի դիմաց են հավաքվել «Հրանտի ընկերները»՝ պահանջելով արդար դատավարություն։
Հավաքվածներն իրենց անհանգստություններն են հայտնել, որ սպասվում է, թե այսօր՝ հունվարի 17-ի դատական նիստին կարող է Դինքի սպանության գործով վճիռ կայացվի։ Դինքի սպանության բացահայտմանն ուղղված կոչերով են հանդես եկել Թուրքիայի «Ժողովրդի ձայն» (HAS) կուսակցության փոխնախագահ Մեհմեդ Բեքարօղլուն, «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Սըրրը Սուրեյե Օնդերը եւ այլոք։
Հավաքվածները պարզել են՝ «Հրանտի համար, արդարության համար», «Բոլորս Հրատն ենք» «Բոլորս հայ ենք» կարգախոսները։
Նշենք, որ ավելի վաղ թուրքական մամուլում նշվել էր, թե Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավճիռը սպասվում է հունվարի 17-ին։
Դինքի փաստաբաններից Արզու Բեջերիքը շեշտել է, թե եթե այսկերպ ավարտվի դատը, այն կլինի խիստ թերի, քանի որ հեռահաղորդակցության վարչության կողմից ուղարկված հեռախոսային ձայնագրությունները պատշաճ չեն ուսումնասիրվել, մի շարք անձիք չեն ներառվել դատական գործընթացին։

Перед началом очередного судебного заседания по делу убийства главного редактора стамбульского армянского еженедельника «Акос» Гранта Динка возле здания суда собрались «Друзья Гранта», требуя справедливого процесса.
Собравшиеся выразили свое беспокойство тем, что 17 января на судебном заседании возможно оглашение вердикта. С призывами о раскрытии убийства Динка  выступили заместитель председателя  партии «Голос народа» (HAS) Мехмед Бекароглу, депутат от партии «Мир и демократия» Сырыр Сурейе Ондер и другие.
Собравшиеся  держали в руках плакаты с лозунгами «За Гранта, за справедливость», «Мы все Гранты»,  «Мы все армяне».
Отметим, что ранее в турецкой прессе  отмечалось,  что  судебный  вердикт по делу убийства Гранта Динка  будет оглашен 17 января.
Один из адвокатов Динка Арзу Беджерик подчеркнул, что если суд завершится таким образом, то он будет неполным, так как отправленные  телекоммуникационным управлением телефонные записи не изучены надлежащим образом, ряд лиц не был  вовлечен в судебный процесс.