Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը երախտագիտություն է հայտնել Բելգիայի թագավորության ներկայացուցիչների պալատին.
«Անձամբ իմ և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից մեր խորին շնորհակալությունն ենք հայտնում Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատին՝ 2025 թվականի հուլիսի 18-ին միաձայն ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի և Հարավային Կովկասում խաղաղության անհրաժեշտության վերաբերյալ» բանաձևի ընդունման համար։
Բանաձևում տեղ գտած դիրքորոշումները Բելգիայի ժողովրդի կողմից ընտրված պատգամավորների կողմից դրսևորված սկզբունքային մոտեցման վկայությունն է Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքների, մասնավորապես՝ հայրենիք վերադարձի և անվտանգ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի ճանաչման ուղղությամբ։
Մենք բարձր ենք գնահատում բանաձևում տեղ գտած շեշտադրումներն ուղղված Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը, բռնի տեղահանված անձանց անվտանգ վերադարձին, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ ազատ արձակմանը, ինչպես նաև պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանությանը։ Հատուկ կարևորում ենք միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավման անհրաժեշտության վերաբերյալ հնչեցված կոչերը։
Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ու տրամադրվածությունը համագործակցելու բոլոր միջազգային գործընկերների և կառույցների հետ՝ ուղղված արդարության վերականգնմանը, խաղաղության հաստատմանը և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանն ու ամրապնդմանը։
Արցախի իշխանությունների գործունեությանը խոչընդոտող հանգամանքների առկայության պայմաններում մարդու իրավունքների գերակայության վրա հիմնված միջազգային կառույցների և պետությունների կողմից նմանօրինակ սկզբունքային նախաձեռնությունները ստանում են շեշտակի կարևորություն և արժեք։
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի միաձայն որոշումը հստակ և հուսադրող ուղերձ է բոլոր նրանց համար, ովքեր շարունակում են պայքարել արդարության, ճշմարտության և արժանապատիվ խաղաղության համար։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է իր խորին երախտագիտությունը Բելգիայի բարեկամ ժողովրդին և օրենսդիր մարմնին՝ արդարության ձայնը լսելի դարձնելու և մարդկության դեմ հանցագործությունների կոծկման փորձերին հակազդելու համար»։

Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Даниелян выразил благодарность Палате представителей Королевства Бельгии.
«От себя лично и от имени Национального Собрания Республики Арцах выражаем глубокую благодарность Палате представителей Королевства Бельгии за принятие единогласно 18 июля 2025 года резолюции «О ситуации в Нагорном Карабахе и необходимости мира на Южном Кавказе».
Позиции, изложенные в резолюции, свидетельствуют о принципиальном подходе избранных народом Бельгии депутатов к признанию неотъемлемых прав народа Арцаха, в частности, права на возвращение на родину и жизнь в условиях безопасности и достоинства.
Мы высоко ценим акцент, сделанный в резолюции на защите прав населения Арцаха, безопасном возвращении насильственно перемещенных лиц, немедленном освобождении военнопленных и гражданских заложников, а также сохранении исторического, культурного и религиозного наследия. Мы придаем особое значение призывам к участию международных организаций, в частности ЮНЕСКО.
Мы подтверждаем нашу готовность и стремление к сотрудничеству со всеми международными партнерами и структурами в целях восстановления справедливости, установления мира, защиты и укрепления основных прав человека.
Перед лицом обстоятельств, препятствующих деятельности властей Арцаха, подобные принципиальные инициативы международных организаций и государств, основанные на верховенстве прав человека, приобретают особую значимость и ценность.
Единогласное решение Палаты представителей Бельгии – это чёткий и обнадеживающий сигнал для всех, кто продолжает бороться за справедливость, правду и достойный мир.
Национальное Собрание Республики Арцах вновь выражает свою глубокую благодарность дружественному народу и законодательному органу Бельгии за то, что они подняли голос в защиту справедливости и противодействовали попыткам сокрытия преступлений против человечности.