Հարավից արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օգոստոսի 1-6-ին Արարատյան դաշտում, Վայոց ձորի նախալեռներում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն․ ցերեկը ժամը 16։00-17-00- ն ընկած ժամանակահատվածում՝ +39․․․+41 աստիճան տաքություն։ Նշված հատվածներում, ինչպես նաև Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռներում առաջիկա 5 օրերին սպասվում է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։ Այս մասին հայտնում են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից։
Երևանում օգոստոսի 2-ի ցերեկը, 3-7-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Երեկոյան ժամերին սպավում է քամու ուժգնացում՝ 14-18 մ/վ արագությամբ։
Մարզերում Օգոստոսի 2-ին կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, հնարավոր է նաև կարկուտ։ Օգոստոսի 3-7-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Քամին՝ արևմտյան 2-5մ/վ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 17-20մ/վ արագությամբ։
Օգոստոսի 2-7-ին երեկոյան ժամերին Արմավիրում, Կոտայքի և Արագածոտնի նախալեռներում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-18 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանն էապես չի փոխվի։

Due to the arrival of a wave of warm tropical air from the south, high temperatures are expected in the Ararat Valley, the foothills of Vayots Dzor, the Syunik and Yerevan valleys from August 1 to 6. During the day, from 4:00 p.m. to 5:00 p.m., the air temperature will be +39...+41 degrees. In the next 5 days, a high fire hazard is expected in the above-mentioned areas, as well as in the foothills of Aragatsotn and Kotayk. This was reported by the State Hydrometeorological and Monitoring Center.
In Yerevan, no precipitation is expected during the day on August 2, 3-7. In the evening, wind gusts will reach 14-18 m/s.
In the regions, after noon on August 2, short-term rains and thunderstorms are expected in some areas, with possible hail. From August 3 to 7, no precipitation is expected. The wind will be westerly, 2-5 m/s, with gusts of up to 17-20 m/s during thunderstorms.
On August 2-7, in the evening hours in Armavir, Kotayk, and the foothills of Aragatsotn, the wind is expected to strengthen to 15-18 m/s. The air temperature will not change significantly.