«Ես համաձայն չեմ այն մտքի հետ, որ Ռուսաստանն է հանձնել Լեռնային Ղարաբաղը»։ Այս մասին օգոստոսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղը հանձնվել է հայ ժողովրդի կողմից, որը չի պայքարել հայկական իշխանությունների դեմ, ում հենց իրենք են բերել և ում ձեռքերով է հանձնվել Լեռնային Ղարաբաղը։ «Որքան էլ դաժան հնչի, այդպես է», - բացատրել է նա։
Աշոտյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը դարձել է Նիկոլ Փաշինյանի (Հայաստանի վարչապետ – խմբ.) աշխարհաքաղաքական խաղերի զոհը։ «Կարո՞ղ է արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը նորից հայկական դառնալ։ Այո։ «Հաջորդ տարի՝ Շուշիում» սկզբունքը պետք է լինի ոչ միայն կարգախոս, այլ կյանքի ձև։ Քանի դեռ մեղավորներ կփնտրենք արտերկրում և արդարացումներ՝ ներսում, ոչնչի չենք հասնի։ Մեղավոր ենք բոլորս՝ սկսած մեզնից՝ ընդդիմությունից», - ընդգծել է նա։
Խոսելով հաջորդ ուրբաթ հնարավոր բանակցությունների մասին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ԱՄՆ-ում կայանալիք հանդիպման ժամանակ ստորագրվելիք փաստաթուղթը Հայաստանին պետք չէ, գուցե Նիկոլ Փաշինյանին է պետք։ «Ադրբեջանին դա կարող է պետք լինել՝ ԱՄՆ նախագահին վաճառելու, նրան հաճոյանալու և Թրամփին բոնուսներ ստանալու հարցում օգնելու համար», - հավելել է ընդդիմադիր գործիչը՝ կոչ անելով իշխանություններին բացահայտել բանակցությունների և փաստաթղթի մանրամասները, եթե այդպիսիք կան։

Я не согласен с тем, что Россия сдала Нагорный Карабах. Об этом на встрече с журналистами 5 августа заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, Нагорный Карабах сдал армянский народ, который не боролся с властями Армении, которых привел и чьими руками был сдан Нагорный Карабах. «Как бы жестоко не звучало, но это так», - пояснил он.
Ашотян отметил, что Нагорный Карабах стал жертвой геополитических игр хозяев Никола Пашинян (премьер-министра Армении – ред.). «Может Нагорный Карабах снова стать армянским? Да. Принцип «Следующий год – в Шуши» должен быть не просто лозунгом, но стать образом жизни. Пока мы будем искать виновных за рубежом, а оправдания внутри, ничего не добьемся. Виновны мы все, начиная от нас, от оппозиции», - подчеркнул он.
Говоря о возможных переговорах в ближайшую пятницу, Армен Ашотян отметил, что документ, который может быть подписан на встрече в США, Армении не нужен, возможно, он нужен Николу Пашиняну. «Азербайджану это, возможно, нужно, чтобы продать его президенту США, дабы понравиться ему и помочь Трампу набрать бонусы», - добавил оппозиционер, призвав власти раскрыть детали переговоров и документа, если он есть.