Հնագետները Բոսնիա և Հերցեգովինայում հին երկաթե ձուլակտորների մեծ գանձ են հայտնաբերել։ Պոսավինա կանտոնի Սավա գետի երկայնքով հայտնաբերված արտեֆակտները ավելի քան 2000 տարեկան են, ինչը այս հայտնագործությունը Եվրոպայում նմանատիպ ամենակարևոր գտածոներից մեկն է դարձնում։
Արտեֆակտները՝ երկբրգաձև երկաթե ձուլակտորներ են, որոնք օգտագործվել են հին դարբինների կողմից ուշ երկաթի դարաշրջանում՝ գործիքներ և զենքեր պատրաստելու համար, գրում է Arkeonews-ը։
Նմանատիպ մի քանի առարկաներ պահվում են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Սլովենիայի և Սարաևոյի թանգարանային հավաքածուներում, սակայն այս վայրում հարյուրավոր նմանատիպ ձուլակտորներ են հայտնաբերվել, հաղորդում է Ֆոկուսը։ Մասնագետները նշում են, որ այս հայտնագործությունը կարող է տարածքը դարձնել հազվագյուտ ձուլակտորների ամենահարուստ հայտնի աղբյուրը Եվրոպայում։
Առաջին գտածոները փաստաթղթավորվել և հրապարակվել են տեղացի պատմության սիրահար Պեր Մատկիչի կողմից, ինչը խթանել է պրոֆեսիոնալ թիմերի արագ հավաքագրումը։
Ներկայումս պեղումները ղեկավարում են Խորվաթիայի պահպանության ինստիտուտից Կրունոսլավ Զուբչիչը և Խորվաթիայի լեռնային փրկարարական ծառայությունից Նիկիցա Սպուդիչը՝ Ֆրանցիսկյան «Բոսնիայի դարպասներ» վանքի թանգարանի տնօրեն Յոզո Եզերչիչի հսկողության ներքո։
Եզերչիչը նշել է, որ ձուլակտորները, հավանաբար, պատկանում են Լա Տեն մշակույթի և վաղ հռոմեական դարաշրջանի միջև անցումային շրջանին, մասնավորապես՝ մ.թ.ա. առաջին կամ երկրորդ դարին։
Գտնվելու վայրի և համատեքստի հիման վրա՝ հետազոտողները կարծում են, որ երկաթե բեռը կարող է խորտակված լինել գետում առաջացած վթարի հետևանքով, որն էլ իր հերթին կարող է բնական աղետի կամ հակամարտության պատճառով եղած լինել։ Դրանից հետո ծանր առարկաները դարեր շարունակ մնացել են նստվածքի մեջ։
Գտնված վայրի մանրամասն եռաչափ մոդել ստեղծելու համար հնագետները քարտեզագրման և ֆոտոգրամետրիայի տեխնիկաներ են օգտագործել, դրանից հետո յուրաքանչյուր իր բարձրացվել, բնութագրվել և տեղադրվել է թորած ջրի մեջ՝ պահպանման համար։
Երկաթի ծագումը պարզելու համար գիտնականները նախատեսում են ուսումնասիրել արտեֆակտների քիմիական բաղադրությունը։ Սա կօգնի քարտեզագրել հնագույն առևտրային ուղիները, որոնք, հավանաբար, Բոսնիական Պոսավինան կապել են Կենտրոնական Եվրոպայի հետ։ Զուբչիչի խոսքով՝ այս գտածոները կարող են լույս սփռել Հռոմեական կայսրության ընդարձակումից առաջ գոյություն ունեցած տնտեսական ցանցերի վրա։
Այս գտածոն ոչ միայն բացահայտում է Սավա գետի դերը հինավուրց առևտրում, այլև Բոսնիական Պոսավինայի կարգավիճակը բարձրացնում է մինչպատմական տնտեսական պատմության մեջ առանցքային կետի մակարդակին։ Հետազոտողները ենթադրում են, որ այս հայտնագործությունը կարող է ստիպել վերանայել տարածաշրջանի նշանակությունը եվրոպական հնագիտության ավելի լայն համատեքստում։

В Боснии и Герцеговине археологи нашли большой клад древних железных слитков. Артефактам, обнаруженным вдоль реки Сава в кантоне Посавина, более 2000 лет, что делает открытие одной из самых важных таких находок в Европе.
Считается, что артефакты — бипирамидальные железные слитки — использовали древние кузнецы в позднем железном веке для изготовления инструментов и оружия, пишет Arkeonews.
Хотя несколько таких предметов хранятся в музейных коллекциях во Франции, Германии, Словении и Сараево, на этом единственном месте найдены сотни таких слитков, передает Фокус. По мнению экспертов, такое открытие может сделать это место самым богатым известным источником этих редких слитков в Европе.
Первые находки задокументировал и обнародовал местный любитель истории Пер Маткич, что побудило к быстрому привлечению профессиональных команд.
Сейчас раскопки возглавляют Крунослав Зубчич из Хорватского института консервации и Никица Спудич из Хорватской горной спасательной службы под наблюдением Йозо Езерчича, директора Музея францисканского монастыря «Врата Босне».
Езерчич отметил, что слитки, вероятно, происходят из переходного периода между культурой Ла-Тен и ранней римской эпохой, а именно из I или II века до н. э.
Исходя из расположения и контекста, исследователи считают, что железный груз мог затонуть в результате речной аварии — возможно, из-за стихийного бедствия или конфликта — и тяжелые предметы хранились в осадке в течение веков.
Для создания детальной 3D-модели места находки археологи применили методы картографирования и фотограмметрии, а каждый предмет подняли, описали и поместили в дистиллированную воду для консервации.
Чтобы отследить происхождение железа, ученые планируют исследовать химический состав артефактов. Это поможет в картографировании древних торговых путей, которые, вероятно, соединяли Босанскую Посавину с Центральной Европой. По словам Зубчича, эти находки могут пролить свет на экономические сети дальней связи, существовавшие до римской экспансии.
Эта находка не только раскрывает роль реки Савы в древней торговле, но и поднимает Босанскую Посавину до статуса ключевого пункта в доисторической экономической истории. Исследователи предполагают, что эта находка может заставить переосмыслить значение региона в более широком контексте европейской археологии.