Ադրբեջանում անօրինական կալանքի տակ գտնվող գործարար Ռուբեն Վարդանյանը լիովին դուրս է եկել ռուսական ավտոբիզնեսից՝ վաճառելով «Ատոմ» էլեկտրական մեքենաների նախագծում իր բաժնեմասը։
Ինչպես պարզել է «Կոմերսանտը»՝ «Կամա» ընկերության հիմնական բաժնետեր «Վոսխոդ» ՍՊԸ-ում իրեն պատկանող 25%-ն անցել է հասարակությանը:
Այժմ «Վոսխոդ»-ի համասեփականատերեր են մնացել «ԿամԱԶ»-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոգոգինը (37,5%) և «Սպեկտր» ՍՊԸ-ն (37,5%): 2024 թվականի աշնանը պարոն Վարդանյանը նաև դադարել է լինել «ԿամԱԶ»-ի համասեփականատերը։ Փորձագետների կարծիքով՝ գործարարի դուրս գալը նախագծից պայմանավորված է նրա բարդ դրությամբ։
«Կամա»-ն հաստատել է մինչև տարեվերջ «Մոսկվիչ» գործարանում «Ատոմ» էլեկտրոմեքենայի սերիական արտադրությունը գործարկելու պլանները։ Առանց պետական աջակցության՝ մեքենայի ենթադրյալ արժեքը կկազմի 3-4 միլիոն ռուբլի, հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։ «Կոմերսանտ»-ի կողմից հարցված փորձագետների մեծամասնությունը թերահավատորեն է վերաբերվում նախագծին՝ բարձր գնի պատճառով, սակայն չեն բացառում հետաքրքրությունը տաքսի և քարշեյրինգի ծառայությունների կողմից։

Бизнесмен Рубен Варданян, находящийся в незаконном заключении в Азербайджане, полностью вышел из российского автобизнеса, продав свою долю в проекте электромобиля «Атом».
Как выяснил «Коммерсантъ», принадлежавшие ему 25% в ООО «Восход» — основном акционере компании «Кама» — перешли самому обществу.
Теперь совладельцами «Восхода» остались гендиректор КамАЗа Сергей Когогин (37,5%) и ООО «Спектр» (37,5%). Осенью 2024 года господин Варданян также перестал быть совладельцем КамАЗа. По мнению экспертов, выход бизнесмена из проекта связан с его сложным положением.
В «Каме» подтвердили планы запустить серийное производство электромобиля «Атом» до конца года на заводе «Москвич». Предполагаемая стоимость автомобиля составит 3–4 млн руб. без учета господдержки, сообщало агентство «РИА Новости». Большинство опрошенных изданием «Коммерсантъ» экспертов относятся к проекту скептически из-за высокой цены, однако не исключают интереса со стороны сервисов такси и каршеринга.