Ուրբաթ՝ հոկտեմբերի 10-ին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջպետական հարաբերություններում ճգնաժամ չի եղել։
Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը բախվել են «հույզերի ճգնաժամի»՝ AZAL ինքնաթիռի կործանման ողբերգական իրադարձության պատճառով, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Ես կասեի՝ դա, ամենայն հավանականությամբ, հույզերի ճգնաժամ էր, եւ հասկանալի է, թե ինչու. որովհետեւ մենք բախվեցինք շատ դժվար իրադարձության, ողբերգական իրադարձության՝ ինքնաթիռի եւ դրա ուղեւորների կորստի հետ։ Հետեւաբար, անհրաժեշտ էր հանգիստ կարգավորել այս հարցը»,- ասել է Պուտինը։ Պուտինը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը կաշխատեն միասին՝ տարբեր ոլորտներում մեծ ծրագրեր իրականացնելու համար։
«Ես հուսով եմ, որ մենք շրջել ենք այս էջը, որ մենք առաջ կշարժվենք եւ առանց որեւէ բարդության կզարգացնենք մեր կապերը եւ կիրականացնենք այն մեծ, իսկապես մեծ ծրագրերը, որոնք երկու երկրներն էլ ունեն՝ լոգիստիկայի, արդյունաբերական համագործակցության եւ, ի դեպ, նաեւ հումանիտար ոլորտում»,- ասել է Պուտինը Տաջիկստան կատարած պետական այցից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։

Russian President Vladimir Putin on Friday expressed a view that there has been no crisis in intergovernmental relations between Russia and Azerbaijan.
They just experienced an “emotional crisis” due to the crash of an Azerbaijani AZAL passenger aircraft, Putin added during a press conference following his state visit to Tajikistan.
“I would say it was most likely an emotional crisis, and it’s understandable why — because we faced a very difficult, tragic event involving the loss of the plane and its passengers. Therefore, it was necessary to resolve this matter calmly,” the Russian leader said.
Also, he expressed hope that Russia and Azerbaijan would work together to implement major projects across various sectors.
“I hope we have turned this page, that we will move forward and develop our ties without any difficulties, and will implement those large, truly big projects that both countries have — in logistics, industrial cooperation, and, incidentally, also in the humanitarian field,” the Russian president said.