Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներկայացուցիչները հանդիպել են Բաքվում՝ քննարկելու ենթակառուցվածքային համագործակցությունը և տարածաշրջանում տրանսպորտային կապի ամրապնդումը: Ռուսաստանի կառավարության կայքի համաձայն, բանակցություններում ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետը ընդգծել է համատեղ լուծումների մշակման կարևորությունը՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի արևմտյան երթուղու զարգացման շրջանակներում փոխադրողների, արտահանողների և ներմուծողների համար հարմարավետ և անխափան միջավայր ստեղծելու համար։
Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին կեսին ռուս-ադրբեջանական պետական սահմանի հատվածը հատել է 176,761 միջազգային տրանսպորտային միջոց, ինչը 10%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Բեռնաշրջանառությունն աճել է 13%-ով՝ հասնելով 6.8 միլիոն տոննայի:
Ռուս-ադրբեջանական պետական սահմանին գտնվող ավտոմոբիլային անցակետերի վերաբերյալ մենք միջոցներ ենք ձեռնարկել, որոնք հնգապատկել են դրանց թողունակությունը՝ օրական 400-ից հասնելով 1900 բեռնատարի», - նշել է Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նովո-Ֆիլյա, Թագիրքենթ-Կազմալյար և Յարագ-Կազմալյար ավտոմոբիլային անցակետերի վերակառուցման ավարտից հետո ռուսական կողմում բեռնափոխադրումների ընդհանուր թողունակությունը կկազմի օրական 3000 մեքենա։
Ռուսաստանի տարածքում իրականացվում են Աստրախան, Մախաչկալա, Դերբենտ և Խասավյուրտ քաղաքների շուրջ շրջանցիկ ճանապարհների կառուցման նախագծեր։
Երկաթուղային ենթակառուցվածքների ոլորտում ռուսական կողմը աշխատանքներ է տանում Դերբենտ-Սամուր-պետական սահմանային միջանցքի մի հատվածը AC քարշակման համակարգի վերածելու և Դերբենտում երկաթուղային անցակետ կառուցելու ուղղությամբ։ Անցյալ տարվա վերջին Ադրբեջանի Հանրապետության հետ միջկառավարական համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքով տարանցիկ երթևեկությունը զարգացնելու համար։
Իսլամական Հանրապետության հետ 2023 թվականի համաձայնագրի իրականացում Իրանը շարունակում է աշխատանքները Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի շինարարության գործում: 2025 թվականի մայիսին ռուսական կողմը սկսել է նախնական հետազոտություններ անցկացնել, տարածքի հետախուզություն կատարել, և աշխատանքներ են տարվում գեոդեզիական հենակետային ցանցի ստեղծման ուղղությամբ։
«Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի արևմտյան երթուղու գրավչությունը բարձրացնելու համար մեզ համար կարևոր է զարգացնել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի միջև ներդաշնակ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ և ստեղծել հավասար պայմաններ պետական սահմանը հատող բոլոր բարեխիղճ փոխադրողների համար», - հայտարարել է Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Փոխվարչապետը նշել է, որ այս աշխատանքը պայմանավորված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի միջև աճող առևտրատնտեսական կապերով։
Երկրների միջև առևտուրը կայուն աճ է ցուցաբերում: Ադրբեջանից ռուսական ներմուծումը 2025 թվականի առաջին յոթ ամիսներին աճել է 9.5%-ով՝ հասնելով 742.4 միլիոն դոլարի: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին աճել է 13.3%-ով, իսկ 2025 թվականի առաջին յոթ ամիսներին՝ 11.8%-ով՝ հասնելով 2.7 միլիարդ դոլարի։
ԵԱՏՄ-ի և Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը Իրանի հետ առևտրային հարաբերություններին հատուկ խթան հաղորդեց Իրանի հետ կնքված համաձայնագիրը, որը ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի մայիսի 15-ին։ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։
«Եթե նայենք 2025 թվականի մայիսից մինչև հուլիս ամիսների վիճակագրությանը, այսինքն՝ ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու գործունեության սկսվելուց ի վեր, մենք արդեն իսկ տեսել ենք առևտրաշրջանառության 35% աճ», - ընդգծեց Օվերչուկը՝ նշելով, որ Ազատ առևտրի համաձայնագրի իրականացման համատեղ կոմիտեի առաջին նիստը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 24-ին, որից հետո ընդունվել է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության համատեղ գործունեության 2025-2028 թվականների ծրագիրը։
Ալեքսեյ Օվերչուկը նշեց, որ համատեղ ենթակառուցվածքային աշխատանքների ռազմավարական նպատակն է ապահովել Բարենցի և Բալթիկ ծովերից մինչև Պարսից ծոց անխափան լոգիստիկան, որը կստեղծի լավագույն մրցակցային պայմաններ երեք երկրների արտադրողների, արտահանողների և ներմուծողների համար։
«Այս աշխատանքը մեր տնտեսություններին լրացուցիչ հնարավորություններ է տալիս ընդլայնվելու, ստեղծում է նոր աշխատատեղեր, ավելացնում եկամուտները և բարելավում մարդկանց կյանքը», - ասաց Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետը։

Representatives of Russia, Azerbaijan, and Iran met in Azerbaijan’s capital, Baku, to discuss infrastructure cooperation and strengthening transport connectivity in the region. According to the Russian government’s website, the Russian delegation at these talks was led by Deputy Prime Minister Alexey Overchuk.
During the meeting, Overchuk emphasized the importance of developing joint solutions to create a convenient and seamless environment for carriers, exporters, and importers within the framework of developing the western route of the North–South international transport corridor.
According to the Russian Federal Customs Service, in the first half of 2025, a total of 176,761 international transport vehicles crossed the Russian-Azerbaijani state border, a 10 percent increase compared to the same period last year. Cargo turnover rose by 13 percent to reach 6.8 million tons.
“We have taken measures at the road checkpoints on the Russian-Azerbaijani state border, which have quintupled their capacity, from 400 to 1,900 trucks per day,” Overchuk added.
And after the reconstruction of three motorway checkpoints, total freight capacity on the Russian side will reach 3,000 vehicles per day.
At the end of last year, an intergovernmental agreement with Azerbaijan was signed to develop transit traffic along the North-South international transport corridor.
Under Russia’s 2023 agreement with Iran, the latter continues work on constructing the Rasht-Astara railway section. In May 2025, the Russian side began preliminary surveys, reconnaissance, and work on creating a geodetic control network.
“To enhance the attractiveness of the western route of the North-South international transport corridor, it is important for us to develop harmonized transport infrastructure between Russia, Azerbaijan, and Iran, and create equal conditions for all honest carriers crossing the state border,” Overchuk stated.
The Russian deputy premier noted that this work is driven by growing trade and economic ties between Russia, Azerbaijan, and Iran. Trade between the countries is showing stable growth. Russian imports from Azerbaijan increased by 9.5 percent to $742.4 million in the first seven months of 2025. Trade with Iran grew by 13.3 percent in 2024, and by 11.8 percent in the first seven months of 2025, reaching $2.7 billion.
Also, the free trade agreement between the EAEU and Iran has provided a special boost to trade relations. The agreement came into force on May 15, 2025.
“If we look at the statistics from May to July 2025—that is, since the start of the free-trade zone with the EAEU, we have already seen a 35 percent increase in trade turnover,” Overchuk emphasized, noting that the first meeting of the joint committee on implementing the free trade agreement took place on September 24, after which the 2025-2028 program for trade and economic cooperation between the EAEU and Iran was adopted.
Alexey Overchuk stated that the strategic goal of the joint infrastructure work is to ensure seamless logistics from the Barents and Baltic seas to the Persian Gulf, creating the best competitive conditions for the producers, exporters, and importers of Russia, Azerbaijan, and Iran.
“This work provides our economies with additional opportunities for expansion, creates new jobs, increases revenues, and improves people’s lives,” the Russian deputy PM said.